Zaloguj

Jerzy PANEK (1918-2001) 'Ex libris' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-30
Numer aukcji:7301010850
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 310 zł

Jerzy Panek (1918 - 2001)

"Ex libris Jana Mitarskiego"

Autentyczna praca znanego, krakowskiego malarza i drzeworytnika - Jerzego Panka, będąca drzeworytniczym ex librisem dr Jana Mitarskiego. W niewielkie, prostokątnej kompozycji autor ukazał kobiecą postać leżącą na boku z książką w ręce. U góry znajduje się opis: "EX LIBRIS | JANA | MITARSKIEGO". Całość została ukazana w szerokiej, ornamentalnej bordiurze.

 

Dr Jan Mitarski był znanym, krakowskim psychiatrą, a także kolekcjonerem sztuki i przyjacielem i opiekunem artystów. Z Jerzym Pankiem łączyła go bliska przyjaźń, artysta jakiś czas nawet mieszkał u Mitarskiego przy ul. Friedleina, w podzięce Panek stworzył kilka graficznych portretów lekarza.

Technika: drzeworyt na papierze. Praca sygnowana ołówkiem u dołu: "Panek" (sygnatura oryginalna, autorska).

Jerzy Panek (1918 - 2001) urodził się w 1918 r w Tarnowie. Zmarł w styczniu 2001 r w Krakowie. Studia rozpoczął w 1937 r w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki pod kierunkiem Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule (do 1942). Po wojnie w latach 1945-48 kontynuował naukę na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie u Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. Uprawiał grafikę, malarstwo i drzeworyt, w którym osiągnął prawdziwe mistrzostwo. W latach 60-tych powstały najsłynniejsze cykle drzeworytnicze: Autoportrety, Kobiety obłąkane, Pastuchy, Pasterki, Latawce, Chorągwie, i Próby portretów Józefa Gielniaka. Olejne autoportrety zostały pokazane na wystawie Polaków portret własny w 1979 r. W 1983 r powstają ostatnie drzeworyty. Artysta maluje pastelami, rysuje wykonuje akwaforty. Był członkiem międzynarodowych stowarzyszeń twórczych m.in.: XYLON. Wielokrotnie wystawiany i nagradzany - Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi 1971, Nagroda im. Jana Cybisa 1988 r. Prace w zbiorach muzealnych w Polsce, USA, Japonii, Wielkiej Brytanii a także w zbiorach prywatnych na całym świecie.

Wymiary: 40 x 57 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 19 x 20,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w wąską, lakierowaną, czarną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT