Zaloguj

Aleks. LASZENKO (1883-1944) 'Kair' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-06
Numer aukcji:7301228741
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 3508 zł

Aleksander Laszenko (1883 - 1944)

"Kair. Nawoływanie do modlitwy"

olej na płótnie, 47,5 x 68 cm

Autentyczna praca znanego, polskiego malarza-orientalisty - Aleksandra Laszenki, przedstawiająca muezzina nawołującego do modlitwy. W pionowej kompozycji artysta ujął widok na zwieńczenie minaretu na tle górzystego, pustynnego pejzażu i błękitnego nieba. Na szczycie smukłej, bogato zdobionej wierzy, na specjalnym balkonie stoi mężczyzna w jasnej szacie i z uniesioną ręką nawołuje wiernych do modlitwy.

Muezzin jest wybierany spośród mężczyzn, którzy wyróżniają się dobrym charakterem, a także dobrym głosem (choć dzisiaj powszechnie stosuje się głośniki). Wzywając wiernych, zwraca się kolejno na wszystkie strony świata i wykrzykuje azan.

W sztuce XIX i XX wieku tematyka orientalna stała się bardzo popularna w malarstwie i grafice polskiej. Naturalną reakcją artystów w kontakcie z Orientem była chęć uchwycenia na płótnie jego odmienności. W Polsce podobne kompozycje rodzajowe i portrety najczęściej malowali Adam Styka i Aleksander Laszenko.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana, datowana i opisana w lewym, dolnym rogu: "A. Laszenko | La Caire 1928." (sygnatura oryginalna, autorska). Analogiczna praca o zbliżonej kompozycji jest opisana i reprodukowana w katalogu wystawy autorstwa K. Kotuli "Aleksander Laszenko. 1883-1944. Katalog wystawy malarstwa i grafiki", Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Włocławek 1992, s. 30, poz. kat. 28.

Aleksander Laszenko (1883 - 1944) malarz, grafik, podróżnik; studiował malarstwo i orientalistykę w Petersburgu, Kairze i Luksorze; wiele podróżował, w Japonii poznał technikę drzeworytu wielobarwnego, niemal co roku jeździł do Afryki Północnej, fascynował go zwłaszcza Egipt – jego historia i życie codzienne, przyjaźnił się z brytyjskim egiptologiem H. Carterem, odkrywcą grobowca Tutenchamona; w 1918 powrócił do Polski; malował pejzaże, głównie o tematyce orientalnej oraz portrety, zwłaszcza kobiet o egzotycznej urodzie (Córka Ben Brahima, 1938); obok malarstwa uprawiał grafikę, głównie drzeworyt barwny (w 1936 wydał tekę graficzną, w której zaprezentował tematy i motywy wschodnie); jego drzeworyty cieszyły się dużą popularnością; uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych.

Wymiary: 47,5 x 68 cm, z ramą: 67 x 88 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, szeroką ramę zdobioną ornamentami imitującymi arabską kaligrafię.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT