Zaloguj

Jerzy NOWOSIELSKI (1923-2011) 'Akt' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-04-29
Numer aukcji:7301269098
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 869.99 zł

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011)

"Akt"

drzeworyt, 1960 rok

Autentyczna grafika autorstwa jednego z absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej - Jerzego Nowosielskiego, przedstawiająca akt. W pionowej kompozycji artysta ukazał leżącą na łóżku półnagą postać widzianą od góry. Postać ujęta została w charakterystycznym dla Nowosielskiego, ciasnym, ściętym kadrze i smukłej, wydłużonej stylizacji.

Motyw aktu przewija się w sztuce Jerzego Nowosielskiego wielokrotnie. Samo przedstawianie nagości kobiecej miało dla artysty wymiar więcej niż jedynie cielesny, jak sam mówił: "(...) pełna synteza spraw duchowych z rzeczywistością empiryczną dokonuje się właśnie w postaci kobiety (...)".

Technika: drzeworyt na papierze. Praca niesygnowana.

Jerzy Nowosielski (1923 - 2011) krakowski malarz, grafik, ilustrator, scenograf. W 1940 r. rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 r. członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 był profesorem ASP w Krakowie. Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m. in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej k. Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostasów (m. in. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie). Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy). W 1993 r. został laureatem Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Pomimo wspólnych zainteresowań członków, Grupa Krakowska pozostała zespołem indywidualności. Jedyność Nowosielskiego, czy nawet osobność, dostrzeganą od dawna, w pełni uwidoczniła wystawa w warszawskiej "Zachęcie".

Wymiary: 15 x 10 cm (wymiar kompozycji), z ramą: 28 x 23 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, czarną z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT