Zaloguj

St. PACIOREK (1889-1952) 'Tyniec' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-03
Numer aukcji:7301302189
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1626 zł

Stanisław Paciorek (1889 - 1952)

"Jesień w Tyńcu"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Stanisława Paciorka, przedstawiający jesień w Tyńcu. W poziomej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie wiejskie zabudowania - parterowe chaty kryte strzechą w otoczeniu drzew, których mocno już przerzedzone korony lśnią barwą żółto-pomarańczową. Nad wiejskimi domami góruje wzgórze klasztorne z charakterystyczną bryłą kościoła św. Piotra i Pawła - z widocznymi dwoma wieżami i barokowym zwieńczeniem apsydy. Nad całością góruje wieczorne, szarawe niebo.

Stanisław Paciorek najczęściej przedstawiał wiejskie pejzaże i sceny rodzajowe z życia podkrakowskiej wsi, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "St. Paciorek 929 r" (sygnatura oryginalna, autorska).

Stanisław Paciorek (1889 - 1952) malarz urodzony w Ładycze k. Ostropola na Wołyniu, zmarł w Krakowie. Ukończył Państwową Szkołę Przemysłową w Krakowie w 1908 roku. W tym samym roku na konkursie dekoracyjnym Kunstgewerbe w Wiedniu uzyskał nagrodę za kompozycje fryzu „Więdnąca róża”. W latach 1908-1915 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera i Konstantego Laszczki, a w 1918/19 u Teodora Axentowicza. W 1917 nauczał dekoracji i rysunku w gimnazjum realnym dra Bużyckiego w Ojcowie pod Krakowem. Przed 1939 r. pracował jako dekorator teatralny w krakowskim teatrze Bagatela, projektował scenografię do opery Moniuszki „Halka” i „Straszny dwór” wystawianych w Operze Górskiej w Zakopanem w 1932 roku. Od 1945 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków, w 1949 był członkiem Grupy Artystów Polskich Krąg. Wielokrotnie brał udział w wystawach w Krakowie, Lwowie, Bochni, Łodzi, Poznaniu, a w 1945 pokazał kolekcję swoich prac w Institute of Art w Detroit (USA). Uprawiał wyłącznie malarstwo olejne. Malował głównie pejzaże, sceny rodzajowe, liczne portrety. Jego dzieła znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach oraz zbiorach państwowych: Ministerstwo Kultury i Sztuki, Muzeum Ziemi Średzkiej Koszuty, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Muzeum w Kownie.

Wymiary: 33,5 x 39,5 cm, z ramą: 40,5 x 47 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną, złotą, przecieraną ramę.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT