Zaloguj

Jonasz STERN (1904-1988) 'Brama' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-01
Numer aukcji:7303138560
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 177.5 zł

Jonasz Stern (1904 - 1988)

"Brama"

Oryginalna grafika słynnego malarza i grafika - Jonasza Sterna, przedstawiająca scenę uliczną przed bramą. W poziomej kompozycji autor ukazał fragment ulicy z jej codziennym życiem. Na tle parterowej zabudowy przechadzają się liczne postaci, widoczni są uliczni sprzedawcy. W tle za drewnianym ogrodzeniem rozciąga się pejzaż miejski, po prawej stronie widać jadący pociąg.

Praca pochodzi z teki grafik "Getto Lwowskie" powstałych w latach 1945-1950. Oryginalny tytuł prezentowanej grafiki, która została wykonana w 1948 roku to "Brama do getta I".

Technika: linoryt na papierze. Praca sygnowana długopisem poniżej kompozycji w prawym, dolnym rogu: "Stern Jonasz" (sygnatura oryginalna, autorska).

Jonasz Stern (1904 - 1988) malarz, grafik, scenograf, pochodzenia żydowskiego, urodzony w Kałuszu. W latach 1929-1935 studiował w krakowskiej ASP u T. Axentowicza, W. Jarockiego, S. Kamockiego i F. Pautscha. Na początku lat 30. współtworzył Grupę Krakowską. Od 1926 należał do Komunistycznej Partii Polski, za swe przekonania polityczne był kilkakrotnie aresztowany, a w 1938 osadzony w Berezie Kartuskiej. Od 1939 przebywał we Lwowie, lata 1941-1943 spędził zamknięty w lwowskim getcie. Po ucieczce z transportu do obozu zagłady w Bełżcu, powrócił do getta. Cudownie ocalały z masowej egzekucji przeprowadzonej w 1943 w Kosowie Lackim, zdołał przedostać się na Węgry, gdzie przebywał do końca okupacji. Traumatyczne przeżycia wojenne wpłynęły na dalsze życie i twórczość artysty. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, gdzie odegrał znaczącą rolę w życiu ówczesnego środowiska artystycznego. W 1946 związał się z Grupą Młodych Plastyków skupionych wokół Tadeusza Kantora. W dziełach powstałych na początku lat 30. widoczne były doświadczenia kubizmu i ekspresjonizmu, z dążeniem do deformowania kształtów i stosowaniu kolorystyki kontrastowej. Tuż po 1945 realizował cykle graficzne, w których powracał do doświadczeń wojennych. W latach 50. tworzył kompozycje abstrakcyjne, przedstawiając formy wywodzące się z abstrakcji geometrycznej, które stopniowo nabierały nieokreślonych kształtów, kojarzonych ze światem organicznym, utrzymane w surrealistycznym klimacie. W połowie lat 60. po okresie eksperymentów, wypracował indywidualny styl naznaczony traumatycznymi wspomnieniami z przeszłości. Artysta zaczął wykorzystywać elementy organiczne, fragmenty tkanin i sieci, aby tworzyć z nich abstrakcyjne kompozycje o reliefowej strukturze. W swych pracach prowadził rozważania na temat życia, śmierci i przemijania. W grafice posługiwał się techniką linorytu, monotypią i serigrafią, tworząc kompozycje złożone z abstrakcyjnych form.

Wymiary: 210 x 320 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 37 x 46,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w prostą, dębową ramę z kremowym passe partout.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT