Zaloguj

Marian WYROŻEMSKI (1913-?) 'Panna' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-08
Numer aukcji:7310506221
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1025 zł

Marian Teofil Wyrożemski (1913 - ?)

"Śląska panna młoda"

81 x 65 cm

Autentyczny obraz, znanego śląskiego malarza - Mariana Wyrożemskiego, przedstawiający śląską pannę młodą. Tytułowa panna ukazana jest w półpostaci, siedząca na krześle, lekko zwrócona w lewąstronę. Młoda dziewczyna ubrana jest w bogaty, regionalny, śląski strój - suknię, z szerokimi, koronkowymi rękawami i dużym kołnierzem, czarną kamizelkę, na szyi ma sznury czerwonych korali, na ramionach zarzuciła wzorzystą chustę. Czarne włosy ozdobione są szerokim wiankiem z różnych, kolorowych kwiatów. Portret został ukazany na nieokreślonym, ciemnozielonym tle.

Portrety Ślązaczek w regionalnych strojach często były tematem twórczości Mariana Wyrożemskiego. Prezentowana praca tętni życiem i pokazuje feerię barw lokalnego folkloru.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w lewym, górnym rogu: "M. WYROŻEMSKI" (sygnatura oryginalna, autorska). 

Marian Wyrożemski (1913 - ?) artysta malarz i ilustrator, pochodzący z Krzemieńca. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczył się również w Krakowie u Wojciecha Weissa i Teodora Axentowicza. Na stałe mieszkający w Bytomiu, gdzie udzielał prywatnych lekcji malarstwa. W latach 50. członek Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. W latach 70. był prezesem oddziału ZPAP w Katowicach. Zasłynął jako malarz portrecista. Namalował między innymi portret słynnej polskiej modelki Małgorzaty Groniewskiej w stroju rodowitej Ślązaczki. Jego "Portret I. J. Paderewskiego" znajduje się obecnie w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Winiarach. Pracownię miał w Katowicach w starej kamienicy przy ul. Moniuszki. Pracował również jako ilustrator w śląskich wydawnictwach (m.in. ilustracje do książki Gustawa Morcinka "Z mojej ziemi"- 1954 r.).

Wymiary: 81 x 65 cm, w ramie: 90 x 73 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną, złotą ramę.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT