Zaloguj

St. TOMASZEWSKI (1913-2000) 'Konie' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-09
Numer aukcji:7314118579
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1050 zł

Stanisław "Miedza" Tomaszewski (1913 - 2000)

"Konie na postoju"

Autentyczna praca znanego, polskiego malarza i żołnierza Armii Krajowej - Stanisława "Miedzy" Tomaszewskiego, przedstawiająca parę koni podczas postoju. W pionowej kompozycji artysta ukazał dwa końskie łby - siwka i gniadosza, schylające się, aby napić się wody z drewnianej balii. Zwierzęta są osiodłane, co świadczy, że grupa zatrzymała się jedynie na krótki postój. W tle widoczny jest fragment wsi z parterową chatą o bielonych ścianach i krytą strzechą oraz soczystą zielenią drzew.

Stanisław Tomaszewski w malarstwie sięgał głównie po tematykę pejzażu i sceny rodzajowe, kontynuując tradycję polskiego malarstwa realistycznego, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "St. Tomaszewski" (sygnatura oryginalna, autorska). 

Stanisław "Miedza" Tomaszewski (1913 - 2000) polski rysownik, plastyk, grafik, architekt wnętrz, żołnierz Armii Krajowej. Brat fotografa Jerzego Tomaszewskiego. W czasie wojny współpracował z Biurem Informacji i Propagandy AK oraz z pismami konspiracyjnymi, dokumentującej zbrodnie hitlerowskie. Oprócz fotografowania kopiował też zdjęcia robione przez Niemców - była ona później dowodem w procesach norymberskich. Jego brawurowa ucieczka z więzienia na Pawiaku stała się kanwą filmu "Umarłem, aby żyć" (reż. Stanisław Jędrka, 1984). Na jego twórczość malarską składają się pejzaże i widoki miejskie kontynuujące tradycję realizmu w sztuce polskiej XIX wieku i I poł. XX stulecia.

Wymiary: 36,5 x 26,5 cm, z ramą: 39 x 49 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z bogato zdobionymi narożnikami.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT