Zaloguj

Irma HLAWATY (1907-1980) 'Dynia' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-07
Numer aukcji:7314349796
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 205 zł

Irma Maria Hlawaty (1907 - 1980)

"Martwa natura z dynią"

PRACA DWUSTRONNA

57 x 73,5 cm

Autentyczny obraz polskiej malarki - Irmy Hlawaty, przedstawiający martwą naturę z dynią. W poziomej kompozycji artysta ukazała fragment stołu przykryty jasnym obrusem, na którym ustawione są naczynia i owoce. Wśród draperii widoczna jest zielona butelka, gliniany garnuszek, jabłka oraz pokaźna dynia. Całość ujęta na tle draperii w kolorach niebieskim i ciemnozielonym.

Na odwrocie obrazu znajduje się druga, wykończona kompozycja z martwą naturą - ustawione na stole talerzyk z rybami i sztućcami, kwiatek doniczkowy i cytryny.

Irma Hlawaty, choć zawodowo przez całe życie zajmowała się nauczaniem, nigdy nie porzuciła pasji malarskiej. Do jej ulubionych tematów w sztuce należały martwe natury, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na sklejce. Praca sygnowana na odwrocie w prawym, górnym rogu: "I. HLAWATY" (sygnatura oryginalna, autorska). 

Irma Maria Hlawaty (1907 - 1980) polska malarka i pedagog urodzona w Mielnicy. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Kołomyi. W latach 1926-1931 studiowała w Krakowie w Akademii Sztuk Pięknych u T. Axentowicza, W. Jarockiego i F. Pautscha. Po studiach była nauczycielką rysunku w żeńskim gimnazjum w Kołomyi. Po wojnie przeniosła się wraz z rodziną do Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie pracowała w szkole zawodowej, a później w liceum - uczyła rysunku i języka rosyjskiego. Wystawiała swoje prace od 1934 roku w Krakowie, Lwowie, Stanisławowie i Kołomyi. Od 1950 roku należała do Związku Polskich Artystów Plastyków. Używała głównie techniki olejnej i akwareli malując najczęściej martwe natury i kompozycje kwiatowe.

Wymiary: 57 x 73,5 cm, z ramą: 70 x 85,5 cm. Stan zachowania: dobry (widoczne spękania charakterystyczne dla podłoża malarskiego jakim jest sklejka, drobne, ciemne zachlapania z farby). Praca oprawiona w złotą ramę zdobioną perełkowaniem i ornamentem roślinnym (wiele wykruszeń na krawędziach ramy).

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT