Zaloguj

Jan Wałach (1884 - 1978) Pod bukiem KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-09
Numer aukcji:7316497249
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 293 zł

Jan Wałach (1884 - 1978)

"Chłopiec pod bukiem"

Unikatowy drzeworyt znanego, beskidzkiego malarza i grafika - Jana Wałacha, przedstawiający chłopca stojącego pod bukiem. W poziomej kompozycji artysta ukazał chłopca skrywającego się w cieniu drzewa przed ostrym, letnim słońcem. Chłopczyk ma bose stopy, ubrany jest w jasną koszulę, luźne spodnie, na głowie ma kapelusz, ręce trzyma w kieszeniach. Tuż za nim widać poskręcany i pofałdowany pień starego buku. Całość ukazana została w spokojnym, wiejskim pejzażu z widocznymi drzewami i domami na drugim planie.

 

Grafika ta pochodzi z teki drzeworytów Jana Wałacha wydanej przez Beskidzkie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, w skład której wchodziło 29 prac graficznych.

Technika: drzeworyt na papierze. Grafika sygnowana na klocku w prawym, dolnym rogu: "Jan Wałach".

Jan Wałach (1884 - 1979) malarz, rzeźbiarz i grafik. W latach 1904-1908 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera, Juliana Fałata i Ferdynanda Ruszczyca. Spędził dwa lata na stypendium w Paryżu. Po powrocie osiadł w rodzinnej Istebnej i z tą miejscowością związał dalsze życie i twórczość. Nie wychodząc poza rodzinną wieś dokumentował świat robót chłopskich, wiejskie obrzędy, portretował gajdoszy, muzykantów, dzieci. Podejmował tematy religijne, interesował się architekturą sakralną, malował beskidzkie pejzaże.

Wymiary: 29 x 37 cm (w świetle passe partout), z ramą: 46,5 x 54 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w  czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe parout

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT