Zaloguj

W. WODZINOWSKI (1866-1940) 'Pejzaż' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-10
Numer aukcji:7322012798
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 2704 zł

Wincenty Wodzinowski (1866 - 1940)

"Pejzaż małopolski"

Autentyczna praca znanego, krakowskiego malarza - Wincentego Wodzinowskiego, przedstawiająca pejzaż małopolski. W pionowej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie gęste szuwary, pomiędzy którymi w słońcu mieni się tafla stawu. Na jego powierzchni swobodnie unoszą się zielono-żółte lilie. Po przeciwnej stronie wody widoczny jest wał, na którym stoją słupy telegraficzne, za nimi rozciąga się pejzaż z pagórkami i polami. Całość jest malowana bardzo ekspresyjnie, dynamicznymi pociągnięciami pędzla, z licznymi impastami. Artysta użył przygaszonej palety barw z dominacją zieleni, brązów i błękitu.

Choć Wodzinowski jest głównie znany ze swoich scen z udziałem wiejskich kobiet, z niezwykłym wyczuciem i kunsztem tworzył także malownicze pejzaże z okolic małopolski.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, górnym rogu: "W. Wodzinowski" (sygnatura oryginalna, autorska). 

Wincenty Wodzinowski (1866 - 1940) polski malarz urodzony w Igołomii. W latach 1880-1881 uczył się w warszawskiej Szkole Rysunkowej u Wojciecha Gersona, następnie w latach 1881-1889 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Leopolda Löfflera, Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Studia artystyczne kontynuował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych u Aleksandra Wagnera. Po ich ukończeniu w 1892 roku wrócił do Polski i osiadł w Swoszowicach koło Krakowa. W latach 1896-1916 pełnił funkcję profesora malarstwa na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Baranieckiego. Wraz z Wojciechem Kossakiem i Janem Styką współpracował przy malowaniu monumentalnej "Panoramy Racławickiej". Od 1892 roku malował cykl obrazów na zlecenie Ignacego Korwin-Milewskiego. Podczas I wojny światowej walczył jako żołnierz Legionów Polskich, skąd zachowało się wiele jego prac dokumentujących działania żołnierzy oraz portetów. Był kilkakrotnie nagradzany m.in. w 1894 roku otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago. Jego twórczość wpisuje się w nurt młodopolskiego zainteresowania folklorem. Tematem jego prac były głównie sceny rodzajowe, portrety, obrazy religijne i alegoryczne. 

Wymiary: 49,5 x 34 cm, z ramą: 65,5 x 50,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w przedwojenną, krakowską ramę ze zdobionymi narożnikami.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT