Zaloguj

M. FILIPKIEWICZ (1891-1951) Zakopane KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-05-16
Numer aukcji:7330483512
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 918 zł

Mieczysław Filipkiewicz (1891 - 1951)

"Pejzaż podhalański - Zakopane"

Autentyczna praca znanego malarza krakowskiego - Mieczysława Filipkiewicza, przedstawiająca pejzaż z Zakopanego. W poziomej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie po prawej stronie drewnianą, tatrzańską chatę ukrytą w cieniu rozłożystego drzewa. Po lewej stronie rozciąga się kilkuplanowy pejzaż podhalański z widocznymi drzewami, polami i lekko zamglonymi górami na horyzoncie. Nad całością widnieje jasne, błękitne niebo.

Mieczysław Filipkiewicz, podobnie jak jego brat Stefan, najchętniej przedstawiał tatrzańskie pejzaże. W jego twórczości można znaleźć wiele analogicznych panoram malowanych w różnej kolorystyce w zależności od pory roku.

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana i opisana w prawym, dolnym rogu: "MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ | ZAKOPANE" (sygnatura oryginalna, autorska).

Mieczysław Filipkiewicz (1891 - 1951) był bratem malarza Stefana Filipkiewicza. W latach 1910-1915 studiował w krakowskiej akademii u S. Dębickiego, J. Pankiewicza, Teodora Axentowicza. Następnie pracował jako rysownik techniczny przy budowie kolei wąskotorowej na terenie ziem byłego Królestwa Polskiego i uzupełniał wykształcenie w Wiedniu. W roku 1921 powrócił do krakowskiej ASP, gdzie do 1923 roku kontynuował studia pod kierunkiem Wojciecha Weissa. W czasie studiów otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym brązowy medal. Wystawiał od 1925 roku z grupą artystów niestowarzyszonych, głównie w TPSP w Krakowie. Był członkiem Zarządu Zawodowego Związku Artystów Plastyków. Parokrotnie uzyskiwał odznaczenia na wystawach krajowych. Filipkiewicz należał do pejzażystów będących pod dużym wpływem Jana Stanisławskiego. Interesowała go zarówno tematyka morska, jak i tatrzańska, wyrażana zarówno w technice olejnej, jak i grafice. Malował nadto kwiaty i martwą naturę, sporadycznie też kompozycje figuralne. Zajmował się też grafiką użytkową i pracował w zakresie sztuki stosowanej.

Wymiary: 33 x 47 cm, z ramą: 41 x 55,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (wykruszenia ramy w górnej części i jedno wyszczerbienie u dołu). Praca oprawiona w złotą, przecieraną ramę.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerami telefonu 503 51 71 71 lub (12) 421 02 34 oraz poprzez email: galeria@koneser.krakow.pl . Wszystkie wystawiane przedmioty można oglądać i odbierać w naszej siedzibie:

CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki, Rynek Główny 7, Kraków

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT