Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) 'Konie' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-05-22
Numer aukcji:7333856202
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 11788.9 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Głowy koni"

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający głowy końskie. W centralnej części kompozycji autor umieścił dwa łby końskie ukazane z profilu. Na pierwszym planie widoczny jest koń siwy, a tuż za nim wystaje głowa gniadosza. Oba konie są zaprzęgnięte - widoczne są skórzane ogłowia z wędzidłami i wodzami. Zwierzęta zostały ukazane na tle pejzażu - za nimi rozciąga się zieleń drzew i błękitne niebo.

 

Choć Jerzy Kossak najchętniej sięgał po tematykę batalistyczną, sceny rodzajowe, jak prezentowana praca, także należały do jego ulubionych tematów. Analogiczne kompozycja przedstawiające głowy koni są reprodukowane w najważniejszej monografii autorstwa Kazimierza Olszańskiego "Jerzy Kossak" wydanej we Wrocławiu w 1992 roku (il. 113-114). Motyw ten był często wykorzystywany nie tylko przez Jerzego, ale także jego ojca Wojciecha (por. Kazimierz Olszański "Wojciech Kossak", 1976 rok, poz. 175-176, 179-180).

Technika: olej na sklejce. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak | 1948" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie dwie autorskie pieczęci: "Stwierdzam autentycz | ność tego obrazu | Jerzy Kossak" oraz okrągła pieczątka z herbem Kos i napisem w otoku: "JERZY KOSSAK. Kraków. Pl. Kossaka 4".

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów. 

Wymiary: 35 x 35 cm, z ramą: 48 x 48 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, krakowską ramę z bogato zdobionymi narożnikami (tzw. kossakówkę).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

31-042 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

allegro@koneser.krakow.pl

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT