Zaloguj

A. KARPIŃSKI (1875-1961) Autoportret KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-06-07
Numer aukcji:7371962498
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4250 zł

Alfons Karpiński (1875 - 1961)

"Autoportret"

69 x 48 cm

Autentyczny obraz znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Alfonsa Karpińskiego, przedstawiający autoportret. Artysta, jako dojrzały mężczyzna ukazany jest w popiersiu, en face. Ubrany jest w białą koszulę z krawatem, na głowie ma czarny beret. Tło stanowi nieokreślone wnętrze. Całość została ukazana w przygaszonej tonacji kolorystycznej, z dominacją barwy zielonej i brązów.

Praca malowana w charakterystycznej dla Alfonsa Karpińskiego manierze malarskiej w której całość kompozycji  osnuta jest jakby delikatną mgiełką, a przez to lekko rozmyta i odrealniona. Ten zabieg formalny wynikał z fascynacji malarstwem Olgi Boznańskiej, którą Karpiński poznał osobiście podczas swojego drugiego pobytu w Paryżu w 1922 roku

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "a. karpiński" (sygnatura oryginalna, autorska).

Alfons Karpiński (1875-1961) malarz, ur. 20.II 1875 r. w Rozwadowie k. Tarnobrzegu, zm. 6.VI 1961 r. w Krakowie. Syn Alfonsa - sędziego powiatowego oraz Barbary Heleny z Pyszów. W 1885 zamieszkał z rodzicami w Krakowie gdzie w latach 1891 – 1899 studiował w SSP m.in. u I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza i L. Wyczółkowskiego. W tym samym czasie by utrzymać się zajmował się kopiowanie obrazów i projektowaniem pocztówek. W 1903 roku wyjechał do Monachium gdzie kontynuował studia, następnie udał się do Wiednia gdzie do 1907 roku uczył się u Kazimierza Pochwalskiego. W czasie pobytu w Wiedniu wiele podróżował, m.in. do Wenecji, Budapesztu, Drezna, Londynu. W latach 1908 – 1912 przebywał w Paryżu, skąd odwiedzał Kraków by brać udział w przygotowaniach do przedstawień Zielonego Balonika, przez pół roku pracował jako nauczyciel rysunku na Wyższych Kursach dla Kobiet im. A. Branieckiego również w Krakowie. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, po tym jak został ranny przydzielono go do kwatery prasowej z zadaniem rysunkowego dokumentowania wojennych zniszczeń – rysunki te były wystawiane w TPSP w Krakowie i Wiedniu. W 1922 powrócił do Paryża. Był członkiem m.in. : TPSP, Secesji Wiedeńskiej, Grupy Dziesięciu, Grupy Zero, Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, TZSP, wystawiał zarówno w kraju jak i za granicą, otrzymał wiele nagród. Sporadycznie zajmował się grafiką , m.in. wykonywał zaproszenia dla „Zielonego Balonika” w technice litografii. We wczesnym okresie twórczości malował wiejskie sceny rodzajowe i pejzaże podkrakowskich Bronowic, po wyjeździe za granicę tematem jego prac były sceny z życia Monachium i Paryża. Był pod dużym wpływem impresjonizmu. Po roku 1920 tematem jego dzieł staje się mieszkalne wnętrze, kwiaty, namalował również wiele obrazów z wizerunkami kotów i psów, jednak głównym tematem stała się postać kobiety, bardzo rzadko malował mężczyzn. Pozy modela były najczęściej bardzo proste, poddane młodopolskiej stylizacji. W Paryżu najczęściej portretował swoją ulubioną modelkę Jane - jej oraz innym portretowanym, często aktorkom krakowskim nadawał wyraz „kobiety demonicznej”, wielokrotnie malował również portrety żony. Obrazy te, malowane płaską plamą, o płynnych konturach, stłumioną gamą barwną, z rozproszonym światłocieniem cieszyły się popularnością, podobnie jak liczne martwe natury kwiatowe. 

Wymiary: 69 x 48 cm, z ramą: 77 x 57 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

31-042 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

allegro@koneser.krakow.pl

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT