Zaloguj

A. UNIECHOWSKI (1903-1976) 'Król' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-06-11
Numer aukcji:7379327393
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 729 zł

Antoni Uniechowski (1903 - 1976)

"Przed królem"

Autentyczna pracą znanego i cenionego rysownika - Antoniego Uniechowskiego przedstawiającą scenę rodzajową z kobietą i mężczyzną. W poziomej kompozycji autor ukazał scenę rozgrywającą się w wysokiej, zamkowej komnacie z wielkim witrażowym oknem pośrodku. Na podwyższeniu po prawej stronie, na bogatym tronie spoczywa król, a obok jego małżonka. Para królewska przyjmuje gościa stojącego po lewej stronie, zapewne rycerza. Wystrój i elementy wnętrza z minionych epok budują właściwy i unikatowy dla Uniechowskiego nastrój.

Antoni Uniechowski wielokrotnie był nagradzany za ilustarcje książkowe, charakterystyczna dla jego twórczości jest narracyjność i teatralność przedstawianych przez niego scen - był również twórcą scenografii teatralnych i filmowych.

Technika: tusz na papierze. Praca sygnowana monogramem w prawym, dolnym rogu: "AU" (sygnatura oryginalna, autorska).

Antoni Uniechowski (1903 - 1976) grafik, rysownik. Studiował w warszawskiej akademii u K. Tichego i W. Jastrzębowskiego. Interesował się szczególnie historią sztuki; z czasem miał dojść do wielkiego znawstwa w dziedzinach rzemiosła artystycznego, kostiumologii, stylu wnętrz w różnych epokach. Po ukończeniu studiów zajmował się grafiką użytkową i rysunkiem, w którym doszedł do charakterystycznego stylu odznaczającego się lekką, szkicową kreską. Projektował także plakietki, tablice pamiątkowe, tkaniny, wystawy i wnętrza sklepowe. Lata okupacji spędził w Warszawie, zajmując się dorywczymi pracami i sprzedażą swoich rysunków. Po wojnie nawiązał współpracę z "Przekrojem?. Wkrótce jego rysunki zaczęła zamieszczać większość ilustrowanych czasopism polskich. Był również wziętym ilustratorem książek. Wraz z żoną Felicją, historyczką sztuki, stworzyli w Warszawie dom wypełniony książkami i przedmiotami artystycznymi, a przy tym otwarty dla licznych gości. W 1956 artysta zajął się scenografią teatralną, za którą przyszły projekty dla filmu i telewizji. Był laureatem licznych nagród za ilustrację i grafikę książkową. W 1974 r miała miejsce wystawa indywidualna artysty w Zachęcie, będąca podsumowaniem jego dorobku w 70-lecie urodzin.

Wymiary: 17 x 22,5 cm, z ramą: 32 x 36 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną ramę z kremowym passe partout.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

31-042 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

allegro@koneser.krakow.pl

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT