Zaloguj

J. POTRZEBOWSKI (1921-1974) Dorożka KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-06-20
Numer aukcji:7389690776
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 2940 zł

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974)

"Zaczarowana dorożka"

Autentyczna praca autorstwa krakowskiego malarza Jerzego Potrzebowskiego, przedstawiająca dorożkę. W pionowej kompozycji artysta ukazał krakowski nokturn. Na pierwszym planie, przez noc przedziera się dorożka ciągnięta przez pojedynczego konia. Woźnica ubrany jest w płaszcz, na głowie ma kapelusz. Sylwetka człowieka i konia są delikatnie oświetlane ciepłym światłem latarni przy dorożce oraz latarni ulicznej po lewej stronie. W oddali, przez mgłę prześwitują zarysy wież kościoła Mariackiego, scena rozgrywa się na krakowskim Rynku.

Cykl prac inspirowanych tomikiem poezji "Zaczarowana dorożka" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego do których zalicza się oferowana praca należy do najbardziej cenionych i poszukiwanych w twórczości Jerzego Potrzebowskiego.

Zadrżałem. Druga w nocy.

Pocztylion stał jak pika.

I urosły mi włosy

do samego świecznika:

ZACZAROWANA DOROŻKA?

ZACZAROWANY DOROŻKARZ?

ZACZAROWANY KOŃ?

Niedobrze. Serce. Głowa.

W dodatku przez firankę:

srebrne dachy Krakowa

jak „secundum Joannem”,

niżej gwiazdy i liście

takie duże i małe.

A może rzeczywiście

zgodziłem, zapomniałem?

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w prawym, dolnym rogu: "Jerzy Potrzebowski | 72." (sygnatura oryginalna, autorska). 

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974) polski malarz. Podczas II wojny światowej działacz konspiracyjny, więzień obozów KL Buchenwald i KL Auschwitz. Studia malarskie w latach 1945-1950 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Ignacego Pieńkowskiego, Zygmunta Radnickiego i Czesława Rzepińskiego. W swojej twórczości formalnie i tematycznie nawiązywał do realistycznego malarstwa przełomu XIX i XX w., malując nastrojowe pejzaże, portrety (w tym liczne portrety dzieci), kwiaty, sceny rodzajowe i batalistyczne. Znane są jego obrazy przedstawiające wyjazdy i powroty z polowania, sanny, zaprzęgi czy walczące koguty. Inspiracje znajdował w literaturze, malując sceny z Trylogii Sienkiewicza (Kmicic w obronie Jana Kazimierza) i w poezji (cykl Zaczarowana dorożka). W roku 1956 został członkiem ogólnopolskiej grupy „Zachęta”. Uczestniczył w wystawach tej grupy oraz w wielu innych wystawach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach. W 1965 nawiązał kontakt z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, a jego prace zaczęły pojawiać się także na wystawach zagranicznych - w Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Nowym Jorku. Jego prace poświęcone pobytowi w niemieckich obozach koncentracyjnych znajdują się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wymiary: 50 x 40 cm, z ramą: 62 x 52 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę o chropowatej fakturze.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

31-042 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

allegro@koneser.krakow.pl

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT