Zaloguj

Stanisław BIŃKOWSKI (1900-1978)Góral KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-07-10
Numer aukcji:7429084625
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 511 zł

Stanisław Bińkowski (1900-1978)

"Góral z fajką"

Autentyczny obraz krakowskiego malarza, ucznia Jerzego Kossaka - Stanisława Bińkowskiego, przedstawiający górala z fajką. W pionowej kompozycji autor ukazał młodego mężczyznę w popiersiu, ujętego z profilu. Młody góral ubrany jest w białą koszulę, jasny, wełniany kubrak ozdobiony kolorowym haftem, na głowie ma góralski kapelusz z piórem, a w ustach trzyma zagiętą fajkę. Góral przedstawiany został na tle tatrzańskiego pejzażu z zieloną halą na pierwszym planie i zamglonymi górskimi szczytami w oddali.

Stanisław Bińkowski, który kształcił się w krakowskiej pracowni Kossaków, z zamiłowaniem malował sceny batalistyczne i rodzajowe, ale dobrze radził sobie też z tematem portretu, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "S. Bińkowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Stanisław Bińkowski (1900 - 1978) Często występujący także jako Bieńkowski. Malarz związany z Krakowem, urodzony w Łodzi. W 1924 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się malarstwa u Józefa Mehoffera, rzeźby w pracowni Konstantego Laszczki, rysunku u Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W latach międzywojennych działał w pracowni Wojciecha i Jerzego Kossaków w krakowskiej Kossakówce, przygotowując podłoża malarskie i podmalówki do popularnych scen batalistycznych i batalistyczno-rodzajowych. Sam pod wpływem Kossaków tworzył początkowo podobne kompozycje - malował liczne sceny z ułanami, wesela krakowskie, głowy koni. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe. Od 1942 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmował się dekoracjami ściennymi - na początku lat 60. jako pomocnik Jerzego Nowosielskiego wykonał polichromię dla parafii w Jerzmanowicach. W latach 70. zaczął malować stylizowane, geometryczne portrety, w których czerpał z dorobku formistów polskich.

Wymiary: 41 x 33 cm, z ramą: 52 x 44 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę zdobioną przy wewnętrznej krawędzi ornamentem perełkowania.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do każdego przedmiotu zakupionego na naszych aukcjach wystawiamy paragon fiskalny, na życzenie fakturę VAT marża.

Do pracy (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

31-042 Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

allegro@koneser.krakow.pl

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT