Zaloguj

B.RYCHTER-JANOWSKA (1868-1953)Włochy KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-09-16
Numer aukcji:7549772735
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1113 zł

Bronisława Rychter-Janowska (1868 - 1953)

"Na tarasie - pejzaż śródziemnomorski"

Autentyczna praca znanej i cenionej polskiej malarki - Bronisławy Rychter-Janowskiej, przedstawiająca pejzaż śródziemnomorski. W poziomej kompozycji artystka ukazała na pierwszym planie fragment tarasu z kamiennymi kolumnami oplecionymi bluszczem. Po prawej stronie tarasu widoczna jest stojąca postać. W głębi kompozycji rozciąga się pejzaż z widokiem na wodę i górskie masywy w tle.

W 1924 roku Bronisława Rychter-Janowska wraz z przybraną córką Matyldą wyjechała w kilkumiesięczną podróż po Europie - zwiedziły wtedy Wiedeń, Wenecję, Padwę, Florencję, Rzym, Neapol, Genuę, a później także Hiszpanię i Paryż. Podczas tych podróży powstało wiele pejzaży, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: ołówek na papierze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "B. RYCHTER-JANOWSKA" (sygnatura oryginalna, autorska).

Bronisława Rychter-Janowska (1868 - 1953) malarka polskich dworków. Urodziła się w Krakowie, była córką powstańca styczniowego, młodszą siostrą malarza Stanisława Janowskiego, który udzielał jej pierwszych lekcji malarstwa. Początkowo pracowała jako nauczycielka w wiejskiej szkole na Podkarpaciu. Dzięki wsparciu brata i stypendium, które otrzymała w 1896, wyjechała do Monachium, gdzie uczyła się w prywatnych pracowniach Antona Ažbego i Simona Hollósyego, a także u mistrza portretu Franza von Lenbacha. W 1900 poślubiła malarza Tadeusza Rychtera. Od 1904 pogłębiała swoje wykształcenie artystyczne w akademii florenckiej i w Rzymie. Po separacji z mężem (1906), powróciła do matki, do Nowego Sącza i otworzyła tam prywatną szkołę malarstwa, którą szybko zamknęła z powodu nieprzychylności otoczenia. Mieszkając w Starym Sączu (od 1917 w Krakowie), wielokrotnie wyjeżdżała w podróże po niemal całej Europie: trzy lata spędziła w fascynujących ją Włoszech, szkicując i malując tam liczne obrazy („Pejzaż włoski”), była także w Turcji. Należała do Związku Artystek Polskich we Lwowie. Oprócz pejzaży malowała sceny rodzajowe oraz portrety, ale do jej sztandarowych dzieł należą drobnych rozmiarów obrazy przedstawiające typowe polskie dwory z kolumnowymi gankami, ich intymne, stylowe wnętrza a także wiejskie chaty i kościółki. Były to nastrojowe, umiejętnie rozświetlone widoki zahaczające o życie codzienne, czasem wyidealizowane. Spora ich część trafiła jako reprodukcje na karty pocztowe. Jej dorobek artystyczny ocenia się na ok. 3 tysiące prac.

Wymiary: 7 x 11 cm, z ramą: 26 x 22,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę zdobioną ornamentem roślinnym z kremowym passe partout.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT