Zaloguj

St. BIŃKOWSKI (1900-1978) Pejzaż KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-09-17
Numer aukcji:7551502465
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 285 zł

Stanisław Bińkowski (1900 - 1978)

"Pejzaż małopolski z kapliczką"

Autentyczny obraz krakowskiego malarza, ucznia Jerzego Kossaka - Stanisława Bińkowskiego, przedstawiający pejzaż małopolski. W poziomej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie zielone pola przecięte ścieżką, przy której stoi niewielka kapliczka. Nieco w głębi widoczne są gęste drzewa o rozbudowanych koronach. Tło stanowi małopolski pejzaż, nad którym góruje błękitno-różowe niebo charakterystyczne dla zachodzącego słońca. Całość została ujęta w ciepły letni dzień, praca nasycona jest soczystą zielenią roślin, można w niej wyczuć atmosferę wiejskiej sielanki.

Stanisław Bińkowski, który kształcił się w krakowskiej pracowni Kossaków, z zamiłowaniem malował sceny batalistyczne i rodzajowe, ale dobrze radził sobie też z tematem pejzażu, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "S. Bińkowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Stanisław Bińkowski (1900 - 1978) Często występujący także jako Bieńkowski. Malarz związany z Krakowem, urodzony w Łodzi. W 1924 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się malarstwa u Józefa Mehoffera, rzeźby w pracowni Konstantego Laszczki, rysunku u Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W latach międzywojennych działał w pracowni Wojciecha i Jerzego Kossaków w krakowskiej Kossakówce, przygotowując podłoża malarskie i podmalówki do popularnych scen batalistycznych i batalistyczno-rodzajowych. Sam pod wpływem Kossaków tworzył początkowo podobne kompozycje - malował liczne sceny z ułanami, wesela krakowskie, głowy koni. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe. Od 1942 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmował się dekoracjami ściennymi - na początku lat 60. jako pomocnik Jerzego Nowosielskiego wykonał polichromię dla parafii w Jerzmanowicach. W latach 70. zaczął malować stylizowane, geometryczne portrety, w których czerpał z dorobku formistów polskich.

Wymiary: 14 x 17 cm, z ramą: 16 x 18,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę z ornamentem plecionką.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT