Zaloguj

Tadeusz KANTOR (1915-1990) 'Wariat' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-09-30
Numer aukcji:7568826471
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1974 zł

Tadeusz Kantor (1915 - 1990)

"Obiekt z Wariata i Zakonnicy"

Autentyczna praca autorstwa jednego z absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej - Tadeusza Kantora, przedstawiająca projekt rekwizytu do przedstawienia teatralnego. W pionowej kompozycji artysta ukazał konstrukcję wiszącą składającą się z wielu zawieszonych na linach, podpisanych worków. Projekt został wykonany i posłużył jako rekwizyt do przedstawienia "Wariat i Zakonnica" (zdjęcie na końcu).

Wariat i Zakonnica (1963) - był trzecim dramatem Witkacego wystawianym przez Cricot 2. W inscenizacji sztuki dochodzi do konfrontacji ujęcia Witkacego z Kantorem, który - w myśl autonomizacji teatru - szaleństwo wprowadza na scenę, ale jakby uniezależnia je od osoby Wariata, a tym samym i od psychiatrycznych praktyk. Kantor łączy szaleństwo tworzenia z rolą "boskiego szaleńca", Wariat nie jest więc ukazany jako głupiec czy psychopata, ale jako jednostka nadwrażliwa.

Technika: flamaster na papierze. Praca opisana autorsko w obrębie kompozycji i w prawym, dolnym rogu: "III Kostüm | Zero-Theater | 'Le fon et la | religienne'".

Tadeusz Kantor (1915-1990) malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki urodzony w Wielopolu Skrzyńskim koło Tarnowa. Studia odbył w krakowskiej ASP w latach 1934-1939 pod kierunkiem K. Frycza. W czasie okupacji założył konspiracyjny teatr, wokół którego koncentrowało się życie artystyczne Krakowa. Teatr ten po wojnie, pod nazwą Cricot 2, kontynuował tradycje teatru plastyków Cricot założonego przez Józefa Jaremę. Współtworzył Grupę Młodych Plastyków – 1945 rok, a następnie drugą Grupę Krakowską – 1957 rok. Współorganizator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej – Kraków, 1948 rok. Uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Twórczość malarska początkowo utrzymana w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, w drugiej połowie lat 50. w nurcie informelu. W latach następnych zaprezentował w krakowskiej galerii Krzysztofory Wystawę Popularną - zbiór setek przedmiotów, dokumentów, rysunków jako środków environment i po części własnego dorobku. Z przedmiotów tworzył asamblaże i ambalaże. W latach 70. i 80. kompozycje malarskie i cykle miały ścisły związek z teatralną twórczością artysty – np. seria kompozycji "Umarła klasa" pod tytułem tożsamym z nazwą spektaklu teatralnego. Do malarstwa powrócił pod koniec życia, tworząc kompozycje z samotną, wyeksponowaną jednostką uchwyconą w pozie gestu. Artysta wybitny, zaliczany przez krytykę światową do współtwórców Sztuki XX wieku.

Wymiary: 29,5 x 21 cm, z ramą: 41,5 x 33 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie. Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Salon Dzieł Sztuki CONNAISSEUR

Rynek Główny 7 (pierwsze piętro)

Kraków

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 10.00 - 18.00

sobota 11.00 - 15.00

Zapraszamy do kontaktu i odwiedzin:

tel. 12 421 02 34

mobile: 503 51 71 71, 690 231 231

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT