Zaloguj

Leszek PIASECKI (1928-1991) 'Ułan' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-10-07
Numer aukcji:7586170061
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 4250 zł

Leszek Piasecki (1928 - 1991)

"Ułan austro-węgierski"

olej na płótnie, 61 x 51 cm

Autentyczny obraz znanego malarza batalisty, ucznia Jerzego Kossaka - Leszka Piaseckiego, przedstawiający ułana austro-węgierskiego. Jeździec został ukazany na kasztanowym koniu. Mężczyzna o siwych włosach i wąsach, ubrany jest w typowy strój z czasów I wojny światowej - niebieski, galowy mundur ze złotymi lampasami na spodniach i czerwoną czapkę. Ułan przy boku ma zawieszoną szablę.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "Leszek Piasecki" (sygnatura oryginalna, autorska).

Leszek Piasecki (1928 - 1991) malarz - batalista. Początkowo przez kilka lat uczył się w Szkole Przemysłu Artystycznego we Lwowie oraz w prywatnych pracowniach Stanisława Batowskiego i Zygmunta Rozwadowskiego. Po wojnie osiedlił się w Katowicach i tam studiował w Wyższej Szkole Artystycznej, a od 1951 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów: Ignacego Pieńkowskiego, Fryderyka Pautscha, Jana Hoplińskiego i Jerzego Fedkowicza. Przyjaźnił się z Jerzym Kossakiem i malował w jego pracowni w Kossakówce. W latach 1956-1962 jako grafik był stałym współpracownikiem tygodnika "Panorama". W 1974 roku zamieszkał w Wiedniu i został prezesem Związku Polaków w Austrii "Strzecha". Z okazji trzechsetnej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, namalował olbrzymi obraz pamiątkowy. Jego obrazy eksponowane były w wielu krajach Europy i w Ameryce, znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach m.in. w Muzeum Polskim w Rapperswill w Szwajcarii.

Wymiary: 61 x 51 cm, z ramą: 70 x 60 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką, profilowaną ramę w kolorze jasnego drewna.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT