Zaloguj

Stanisław GÓRSKI (1887-1955) 'Róża' KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-10-10
Numer aukcji:7588038968
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 3376 zł

Stanisław Górski (1887 - 1955)

"Róża"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Stanisława Górskiego, przedstawiający portret kobiecy. W pionowej kompozycji artysta ukazał realistyczny portret dziewczyny. Modelka ujęta jest w popiersiu, zwrócona w prawą stronę. Dziewczyna ma jasne włosy, w nieładzie opadające jej na czoło, ubrana jest w białą koszulę. Niebieskimi oczami spogląda nostalgicznie gdzieś w dal. Obok jej twarzy widoczne są dwa kwiaty żółtych róż, podkreślające delikatną urodę modelki.

Choć Stanisław Górski zasłynął z wizerunków tatrzańskich górali, jako uczeń Teodora Axentowicza świetnie radził sobie także z subtelnym portretem kobiecym.

Technika: pastel na papierze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "St. Górski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Stanisław Górski (1887 - 1955) polski malarz. W latach 1909-1917 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Pankiewicza i Teodora Axentowicza. Wystawiał m.in.: na Wystawie Niezależnych w Krakowie (1926), w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Piotrkowie. Znany jest głównie z malowanych pastelami prac przedstawiających postacie kobiet i dziewcząt w strojach podhalańskich, w których widoczne są inspiracje malarstwem Axentowicza. Duża część jego dorobku spłonęła w czasie wojny w 1944 roku.

Wymiary: 48 x 34 cm, z ramą: 59,5 x 45 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą ramę zdobioną ornamentem roślinnym.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT