Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) Bolszewika KoneserKrakow

Data sprzedaży:2018-10-21
Numer aukcji:7610684238
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 12100 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Bolszewika goń!"

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający pościg polskich ułanów za bolszewikiem. Na obrazie artysta przedstawił epizod z wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Na pierwszym planie, przez zakurzoną drogę biegnącą przez brzozowy zagajnik, pędzi samotny bolszewicki jeździec, który odwraca się do tyłu i celuje z pistoletu do ścigających go żołnierzy. Dwóch polskich ułanów galopuje za nim w pościgu przygotowując szable do ataku. Tłem dla rozgrywającej się sceny jest typowy polski pejzaż z rozległymi, złotymi polami i zielonym lasem w głębi.

Analogiczne prace z lat 30. XX wieku reprodukowane są w monografii Kazimierza Olszańskiego pod nr 73-76 (por. K. Olszański, Jerzy Kossak, Wrocław 1992).

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "Jerzy Kossak | 1939" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorska pieczęć z faksymile podpisu: "Stwierdzam autentycz | ność tego obrazu | Jerzy Kossak" (częściowo nieczytelna ze względu na nierówne odbicie na tekturze).

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.

Wymiary: 29,5 x 39 cm, z ramą: 43 x 52 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (ubytki ramy). Praca oprawiona w złotą, profilowaną ramę zdobioną ornamentem roślinnym przy zewnętrznej krawędzi.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2018 BESTBIT