Zaloguj

Ikona MATKA BOSKA Achtyrska XIX wiek KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-10-22
Numer aukcji:7611037982
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 829 zł

"Matka Boska Achtyrska"

tempera na desce

Ikona przedstawiająca Matkę Bożą z dzieciątkiem - Maria ukazana jest w półpostaci z dłońmi złożonymi do modlitwy na piersiach. Za nią widoczny jest krzyż Chrystusa na tle bram Jerozolimy. U stóp krzyża leży czaszka. Przed Matką Bożą, na złotym tle umieszczone są narzędzia pasji Chrystusa. Na bordiurze po dwóch bokach umieszczone są figury świętych i aniołów.

Jest to przedstawienie w typie Matki Boskiej Achtyrskiej. Według legendy ikona objawiła się w XVIII w. kapłanowi Bazylemu Daniłowi. 2 lipca 1739 miał on udać się do ogrodu w celu skoszenia trawy i odnaleźć w nim jaśniejącą blaskiem ikonę, którą zabrał do domu. Trzy lata później we śnie Daniłow zobaczył Matkę Bożą, która nakazała mu umyć ikonę, a wodę przechować, jako że miała ona zyskać moc uzdrawiania. Wkrótce za sprawą wody miała zostać uzdrowiona córka duchownego, gdy zachorowała na febrę. Po tym, gdy Daniłow przeniósł ikonę do cerkwi parafialnej, miały miejsce dalsze uzdrowienia.

Technika: tempera na desce. Czas i miejsce powstania: Rosja - XIX wiek.

Wymiary: 31 x 26,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (naturalne dla wieku spękania i drobne przetarcia warstwy malarskiej).

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT