Zaloguj

Z.STRYJEŃSKA (1894-1976) Lwowiacy KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-10-27
Numer aukcji:7621685368

Zofia Stryjeńska (1891 - 1976)

"Lwowiacy"

45 x 35 cm

Autentyczna praca wybitnej polskiej malarki - Zofii Stryjeńskiej, przedstawiająca parę w strojach lwowskich. W pionowej kompozycji w górnej części ujęte zostało studium mężczyzny w odświętnym stroju. Mężczyzna ma na sobie ciemny, wełniany serdak, pomarańczowe spodnie, a na nogach charakterystyczne obuwie zimowe tzw. kapce. U dołu ukazana została postać dziewczyny ubrana w kosowski strój - w białą suknię i typowe nakrycie głowy - czepiec z zawojem z pomarańczowej chusty.

Praca pochodzi z teki "Polish Peasants' Costumes" z 1939 roku opisanej w katalogu wystawy artystki w krakowskim Muzeum Narodowym z 2008 roku pod nr V.I.4.

Technika: litografia, pochoir (gwasz malowany szablonem) na papierze. Praca sygnowana na płycie u dołu: "Z. Stryjeńska".

Zofia Stryjeńska, z domu Lubańska (1891 - 1976) malarka, ilustratorka, scenograf - była jedną z barwniejszych postaci polskiego środowiska artystycznego w dwudziestoleciu międzywojennym. Po krótkim okresie nauki u Leonarda Stroynowskiego i w krakowskiej szkole Marii Niedzielskiej wyjechała do Monachium, gdzie w latach 1911-1912 w męskim przebraniu studiowała w Akademii Sztuk Pięknych (kobiet wówczas na studia nie przyjmowano). Debiutowała w krakowskim TPSP w roku 1912 cyklem kartonów Polskich bajd inspirowanych opowieściami ludowymi. W 1916 wyszła za mąż za Karola Stryjeńskiego. Do 1919 mieszkała w Krakowie, później w Paryżu, Krakowie, Zakopanem i Warszawie. W roku 1925 odniosła międzynarodowy sukces na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, otrzymując Gran Prix w czterech działach (malarstwo, plakat, tkanina, ilustracja) oraz Diplom d’Honneur za projekty zabawek. Zajmowała się dekoracyjnym malarstwem architektonicznym, polichromią, ilustratorstwem, scenografią (m.in. Harnasie Karola Szymanowskiego; 1938), wzornictwem przemysłowym (projekty kilimów, zabawek). Stworzyła własny specyficzny styl w dekoracyjnie stylizowanych, barwnych, pełnych dynamiki i temperamentu obrazach; temperach, akwarelach i gwaszach. W ich tematyce odwoływała się do legend, wierzeń, historii i obyczajowości ludowej. Wydała kilka tek graficznych (Bożki słowiańskie, 1917 i 1922) i albumów reprodukcji (Tańce polskie, 1927; Pascha, 1929; Piastowie, 1929; Gusła Słowian / Magie Slave, 1934). Jej prace popularyzowane były także przez liczne barwne pocztówki.

Wymiary: 45 x 35 cm, z ramą: 59,5 x 49,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w lakierowaną ramę w kolorze czerwieni z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji.

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT