Zaloguj

Karol Frycz (1877-1963) 'Rachel' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-10-29
Numer aukcji:7623301914
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 828 zł

Karol Frycz (1877 - 1963)

"Helena Sulima jako Rachela w sztuce "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego"

Autentyczna grafika autorstwa Karola Frycza, przedstawiająca Helenę Sulimę jako Rachel w sztuce "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W pionowej kompozycji artysta ukazał smukłą kobietę ujętą w pełnej postaci, frontalnie. Rachel ubrana jest w długą suknię, na ramiona zarzucony ma szal, włosy upięte. Jej oczy są przymknięte, twarz zastygnięta w rozmarzeniu. Helena Sulima była pierwszą aktorką wcielająca się w postać Racheli w dramacie Wyspiańskiego (na końcu fotografia przedstawiająca Helenę Sulimę jako Rachel i Jana Pawłowskiego jako Poetę).

Rachela (także Rachel) - jedna z bohaterek dramatu Stanisława Wyspiańskiego Wesele, a także jego ekranizacji. Rachela to Żydówka, córka właściciela karczmy w Bronowicach, o poetyckim (chwilami wręcz mistycznym) usposobieniu. Jest zafascynowana całą młodopolską kulturą, a poezją w szczególności. To ona pierwsza dostrzegła Chochoła za oknem i namówiła państwa młodych, by zaprosili go na wesele.

Grafika pochodzi z "Teki Melpomeny" wydanej w Krakowie w 1904 roku w zakładzie A. Pruszyńskiego. Teka opisana w opracowaniu M. Grońskiej "Grafika w książce, tece, albumie" z 1994 roku pod nr 7.

Technika: autolitografia na papierze. Praca sygnowana monogramem na płycie w prawym, dolnym rogu: "FK" oraz opisana u góry: "Rachel".

Karol Frycz (1877 - 1963) polski malarz, scenograf i reżyser teatralny. W latach 1887-1896 studiował na Wydziale Politechniki Monachijskiej, a w 1902 roku uzyskał dyplom w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uczył się u Leona Wyczółkowskiego i Józefa Unierzyskiego. Studia artystyczne kontynuował w latach 1902-1904 w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, paryskiej Academie Julian (1904-1905) i londyńskiej szkole W. Morrisa. Wiele podróżował, był m.in. w Chinach, Japonii, Afryce. Od 1930 roku był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Należał do towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Był autorem dekoracji i kostiumów głównie dla Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (1935-1939) i Teatru Polskiego w Warszawie (1913-931). Upowszechnił dekoracje trójwymiarowe w teatrze polskim. Był twórcą polichromii w wielu krakowskich kościołach, a także współautorem wystroju krakowskiej kawiarni Jama Michalika.

Wymiary: 31 x 16 cm, z ramą: 34 x 19 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w wąską, lakierowaną ramę w kolorze czerwonym.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT