Zaloguj

St. BIŃKOWSKI (1900-1978) 'Cebule' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-10-31
Numer aukcji:7625757981
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 385 zł

Stanisław Bińkowski (1900 - 1978)

"Martwa natura z cebulami"

Autentyczny obraz krakowskiego malarza, ucznia Jerzego Kossaka - Stanisława Bińkowskiego, przedstawiający martwą naturę z cebulami. W poziomej kompozycji artysta leżący na stole biały talerz, na którym ułożone zostały malowniczo większe i mniejsze cebule. Tło stanosi bliżej nieokreślona, żółta przestrzeń.

Stanisław Bińkowski, który kształcił się w krakowskiej pracowni Kossaków, z zamiłowaniem malował sceny batalistyczne i rodzajowe, ale dobrze radził sobie też z tematem martwej natury, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w prawym, górnym rogu: "S. Bińkowski" (sygnatura oryginalna, autorska).

Stanisław Bińkowski (1900 - 1978) Często występujący także jako Bieńkowski. Malarz związany z Krakowem, urodzony w Łodzi. W 1924 roku rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się malarstwa u Józefa Mehoffera, rzeźby w pracowni Konstantego Laszczki, rysunku u Ignacego Pieńkowskiego i Władysława Jarockiego. W latach międzywojennych działał w pracowni Wojciecha i Jerzego Kossaków w krakowskiej Kossakówce, przygotowując podłoża malarskie i podmalówki do popularnych scen batalistycznych i batalistyczno-rodzajowych. Sam pod wpływem Kossaków tworzył początkowo podobne kompozycje - malował liczne sceny z ułanami, wesela krakowskie, głowy koni. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe. Od 1942 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmował się dekoracjami ściennymi - na początku lat 60. jako pomocnik Jerzego Nowosielskiego wykonał polichromię dla parafii w Jerzmanowicach. W latach 70. zaczął malować stylizowane, geometryczne portrety, w których czerpał z dorobku formistów polskich.

Wymiary: 15 x 19,5 cm, z ramą: 18 x 23 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, przecieraną ramę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT