Zaloguj

Mojżesz KISLING (1891-1953) 'Kwiaty' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7627127157
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2221 zł

Mojżesz Kisling (1891 - 1953)

"Kwiaty w szklanym wazonie"

Autentyczna grafika na podstawie obrazu jednego z najważniejszych artystów europejskiego modernizmu i najwybitniejszego przedstawiciela Ecole de Paris - Mojżesza Kislinga, przedstawiająca kwiaty w szklanym wazonie. W poziomej kompozycji artysta na małym stoliku ukazał obfity bukiet ułożony w szklanym, kulistym wazonie. Białe i czerwone kwiaty przedstawione zostały na pomarańczowym tle ściany.

Ulubionym tematem Mojżesz Kisling po subtelnych kobiecych portretach była martwa natura - wielokrotnie, zarówno w malarstwie i grafice, przedstawiał kwiatowe kompozycje, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: litografia barwna na papierze. Praca sygnowana na płycie w lewym, dolnym rogu: "Kisling". Poniżej kompozycji opis ołówkiem: "H. c. 'M' / 25 | M. K." oraz sucha pieczęć Atelier Kisling i podpis syna artysty Jeana Kislinga.

Proweniencja: praca pochodzi ze zbiorów wnuka artysty - Michela Kislinga.

Mojżesz Kisling (1891 - 1953) polski malarz żydowskiego pochodzenia, jeden z ważniejszych artystów okresu modernizmu i jeden z najważniejszych przedstawicieli Ecole de Paris; w latach 1907-11 studiował w ASP w Krakowie u J. Pankiewicza; z Polski wyjechał w 1910 i odtąd jego kontakt z krajem był bardzo ograniczony; pracował w Paryżu, gdzie był m.in. związany z École de Paris; w czasie I wojny światowej służył w polskim oddziale Legii Cudzoziemskiej, w 1939 wyjechał do USA, gdzie spędził II wojnę światową; do Francji powrócił w 1946; w pierwszym okresie tworzył pod wpływem P. Picassa oraz A. Modiglianiego, inspirowała go twórczość P. Cézanne’a, stosował też formy kubizmu i ekspresjonizmu; później wypracował indywidualny styl, polegający na upraszczaniu kształtów i idealizacji obwiedzionych konturem form; używał czystej, nasyconej gamy kolorystycznej, głównie czerwieni; malował martwe natury (Martwa natura z owocami, 1914), pejzaże (Saint-Tropez, 1918), portrety, głównie kobiece (Kiki, 1920; Kobieta w polskim szalu, 1928; Josette, 1934; Akt rudej kobiety, 1949), pejzaże, sceny rodzajowe; w twórczości zwracał uwagę głównie na problem bogatej kolorystyki statycznych kompozycji o miękkiego modelunku.

Wymiary: 47,5 x 56,5 cm, z ramą: 58 x 78,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w lakierowaną ramę w kolorze czerwonym.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT