Zaloguj

Wlastimil HOFMAN (1881-1970)Ziemowit KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7627214414
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1862 zł

Wlastimil Hofman (1881 - 1970)

"Ziemowit"

autolitografia, 1928 rok

Autentyczna grafika jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy początku XX wieku - Wlastimila Hofmana przedstawiająca postać chłopca trzymającego w dłoniach rzeźbioną figurę. Na pierwszym planie ukazany został tytułowy Ziemowit ubrany w płaszczyk do kolan i buty do kostek. Chłopiec ma jasne, dłuższe włosy, w obu dłoniach trzyma drewnianą figurkę. Scena rozgrywa się na zewnątrz, na tle równinnego pejzażu. Zarówno kompozycja z postacią na pierwszym planie, pejzażem w tle, symboliczny temat, jak i stylistyka są typowe dla twórczości artysty.

Technika: autolitografia kredką na papierze. Praca sygnowana monogramem wiązanym na płycie w prawym, dolnym rogu: "WH". Na odwrocie opis: "ZIEMOWIT, 1924".

Wlastimil Hofman (1881 - 1970) malarz urodzony w Czechach, przedstawiciel symbolizmu. W 1889 roku wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa. W 1896 roku rozpoczął studia w SSP u J. Malczewskiego, L. Wyczółkowskiego i J. Stanisławskiego. W latach 1899-1901 studiował w Paryżu. Od 1904 roku należał do Towarzystwa Artystów Czeskich "Mánes" i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". W 1905 roku powstała "Spowiedź", która wystawiona w 1906 roku w warszawskiej Zachęcie przyniosła mu sławę. W 1907 roku jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. Rok 1939 zamknął okres spokojnego życia i zmusił do wojennej tułaczki przez Wołyń do Stambułu, Hajfy, Tel Awiwu, Jerozolimy. Do Krakowa powrócił w czerwcu 1946 roku, ale już w 1947 roku wyjechał do Szklarskiej Poręby, gdzie zamieszkał w skromnym domku. W 1961 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W Szklarskiej Porębie do dziś znajduje się małe muzeum poświęcone jego twórczości. Istotny wpływ na twórczość Hofmana miała symbolistyczna sztuka Malczewskiego, z którym przyjaźnił się do jego śmierci. Hofman uznawany jest za kontynuatora zapoczątkowanej przez Malczewskiego linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie. Malował też sceny o tematyce religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej. Był również autorem scen rodzajowych z życia górali i wizerunków chłopów, w których akcentował folklor i dekoracyjność strojów.

Wymiary: 16,5 x 12,5 cm, z ramą: 28,5 x 25,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w w profilowaną, wąską ramę w kolorach złotym i granatowym z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT