Zaloguj

Wiktor ZIN (1925-2007) 'Baszta' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630433059
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2725 zł

Wiktor Zin (1925 - 2007)

"Baszta - dawne mury miejskie Krakowa"

Autentyczna praca autorstwa znanego, polskiego architekta i popularyzatora historii sztuki - Wiktora Zina, przedstawiająca fragment murów miejskich. W pionowej kompozycji artysta ujął fragment krakowskich, dawnych murów miejskich z widoczną na pierwszym planie basztą - kształt wieży oraz jej usytuowanie może wskazywać, że jest to Baszta Karczmarzy. Za basztą widnieją wieże wieńczące krakowski Barbakan - o charakterystycznych, naprzemiennych kształtach okrągłych i sześciennych.

Wiktor Zin był uznanym architektem i większość jego prac ma właśnie charakter architektoniczny, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: tusz, kredka na papierze. Praca sygnowana, datowana i dedykowana autorsko u dołu: "Dla Janka | rysunek z Jego | habilitacji | WZin | 15.VI.1979." (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie pracy umieszczony dokument honorowego członkostwa dr Jana Skiby w polsko-amerykańskiej izbie gospodarczej Polish-Panamerican Chamber of Commerce z 1972 roku.

Proweniencja: Praca pochodzi z kolekcji dr hab. Jana Skiby, wiceprezydenta miasta Krakowa w latach 70., wieloletniego dyrektora Mostostalu, autora publikacji o rewaloryzacji zabytków Krakowa; była bezpośrednim prezentem od artysty, z którym łączyła go bliska przyjaźń.

Wiktor Zin (1925 - 2007) wybitny architekt i konserwator. W 1950 roku ukończył studia na Wydziale Architektury AGH w Krakowie. W 1952 uzyskał tytuł doktora, w 1959 – doktora habilitowanego, w 1967 – profesora nadzwyczajnego, w 1979 – profesora zwyczajnego. Do 1949 pracował jako asystent i adiunkt w macierzystej uczelni, następnie w Politechnice Krakowskiej, gdzie kierował Instytutem Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. W latach 1962-1967 był dziekanem Wydziału Architektury. Działał na rzecz zabytków Krakowa i całego kraju, pełniąc funkcje m. in. Głównego Architekta Pracowni Konserwacji Zabytków Krakowa, kierownika badań Staromiejskiego Zespołu Krakowa, przewodniczącego Krakowskiej Komisji Konserwatorskiej, prezesa i wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W latach 1977-1981 był wiceministrem Kultury i Sztuki oraz Generalnym Konserwatorem Zabytków. W latach 70. Zdobył popularność jako gospodarz telewizyjnego cyklu „Piórkiem i węglem”, w którym przybliżał tradycję i piękno polskiej architektury, rysując w trakcie wykładów jej widoki i detale. Prowadził też inne cykle telewizyjne i audycje radiowe, m. in. w Radio Bis. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu w Budapeszcie (1979) i Politechniki Krakowskiej (1998), laureatem europejskiej Nagrody Herdera (1980), członkiem Meksykańskiej Akademii Architektury. Zmarł 17 maja 2007 w Rzeszowie.

Wymiary: 22 x 15,5 cm, z ramą: 30 x 23 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (lekkie zażółcenie papieru). Praca oprawiona w wąską, złotą ramkę z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT