Zaloguj

Krystyna HABURA (1928-1994) 'Książę' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-01
Numer aukcji:7630479957
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 361 zł

Krystyna Habura-Dymek (1928 -1994)

"Czarny Książę"

Autentyczna praca polskiej malarki i rzeźbiarki - Krystyny Habury-Dymek, przedstawiająca fragment abstrakcyjnego pejzażu. W pionowej kompozycji artystka ujęła masywne, żłobione głęboko skały, nad którymi unosi się obłok przysłaniający okrągły księżyc. Całość, wykonana w autorskiej technice płaskorzeźbionego wosku malowanego farbą olejną, charakteryzuje się niezwykłą dynamiką i ekspresją. Artystka w ciekawy sposób w dwie rozdarte skały wkomponowała dwa knoty świecowe zatopione w warstwy wosku.

Prezentowana praca charakteryzuje się typowym dla artystki stylem - w nowoczesnej kompozycji Krystyna Habura łączy sztukę abstrakcyjną z figuratywną.

Technika: technika własna (wosk, farby olejne) na płycie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "HABURA" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie zachowana fragmentarycznie autorska nalepka z tytułem dzieła.

Krystyna Habura-Dymek (1928 -1994) polska malarka i rzeźbiarka urodzona w Warszawie. W 1962 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i za granicą m.in. w Krakowie, Warszawie, Wiedniu, Mediolanie, Londynie, Chicago, Toronto. Otrzymała pierwszą nagrodę na Wystawie Międzynarodowej w Nowym Jorku w 1972 roku. Jej malarstwo charakteryzuje niezwykła ekspresja, żywa kolorystyka i łączenie abstrakcji ze sztuką figuratywną. Największe zainteresowanie wykazywała tematyką portretową malując wizerunki znanych postaci m.in. Tadeusza Kantora i Czesława Niemena. Z powodu zawału, który przeszła w 1990 roku, doznała niedowładu kończyn i "kreatywnej afazji", które znacznie utrudniły jej twórczość w ostatnich latach życia.

Wymiary: 40 x 30 cm. Stan zachowania: bardzo dobry (odpryski przy krawędziach pracy). Praca nieoprawiona - posiada na odwrocie zawieszkę.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT