Zaloguj

J. POTRZEBOWSKI (1921-1974) 'Zaloty' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630541718
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1483 zł

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974)

"Spotkanie - góralskie zaloty"

Autentyczna praca autorstwa krakowskiego malarza Jerzego Potrzebowskiego, przedstawiająca scenę góralskich zalotów. W poziomej kompozycji artysta ukazał spotkanie młodzieńca z wiejską dziewczyną przy płocie. Dziewczyna ubrana w białą koszulę, czerwoną spódnicę i taką chustę na głowie nieśmiało spuszcza wzrok bawiąc się swoim warkoczem. Na przeciw niej, wspierając nogę na żerdzi płotu, stoi młody mężczyzna w białej pelerynie (tzw. góralska czucha) i tradycyjnym czarnym kapeluszu z piórkiem, adorujący młodą wieśniaczkę. Całość rozgrywa się w malowniczej scenerii wiejskiego sadu, w cieniu rozłożystych drzew gęsto porastających okolicę.

Choć Jerzy Potrzebowski jest najbardziej znany z przedstawień scen rodzajowych z końmi, doskonale radził sobie także z tematami rodzajowymi, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: akwarela na papierze. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "Jerzy Potrzebowski" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorski tytuł: "Spotkanie | wiejskie zaloty" oraz wtórnie zapisane nazwisko autora wraz z datami życia.

Jerzy Potrzebowski (1921 - 1974) polski malarz. Podczas II wojny światowej działacz konspiracyjny, więzień obozów KL Buchenwald i KL Auschwitz. Studia malarskie w latach 1945-1950 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Fryderyka Pautscha, Ignacego Pieńkowskiego, Zygmunta Radnickiego i Czesława Rzepińskiego. W swojej twórczości formalnie i tematycznie nawiązywał do realistycznego malarstwa przełomu XIX i XX w., malując nastrojowe pejzaże, portrety (w tym liczne portrety dzieci), kwiaty, sceny rodzajowe i batalistyczne. Znane są jego obrazy przedstawiające wyjazdy i powroty z polowania, sanny, zaprzęgi czy walczące koguty. Inspiracje znajdował w literaturze, malując sceny z Trylogii Sienkiewicza (Kmicic w obronie Jana Kazimierza) i w poezji (cykl Zaczarowana dorożka). W roku 1956 został członkiem ogólnopolskiej grupy „Zachęta”. Uczestniczył w wystawach tej grupy oraz w wielu innych wystawach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach. W 1965 nawiązał kontakt z Bohmans Art Gallery w Sztokholmie, a jego prace zaczęły pojawiać się także na wystawach zagranicznych - w Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Nowym Jorku. Jego prace poświęcone pobytowi w niemieckich obozach koncentracyjnych znajdują się w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wymiary: 26 x 38,5 cm, z ramą: 39 x 52 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona profilowaną ramkę w kolorze złotym z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT