Zaloguj

Bolesław BIEGAS (1877-1954) 'Woal' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630702544
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 3850.52 zł

Bolesław Biegas (1877 - 1954)

"Kobieta z woalem"

Autentyczna praca autorstwa znanego polskiego, tworzącego w Paryżu rzeźbiarza i  malarza - Bolesława Biegasa, przedstawiająca kobietę z woalem. Niewielkich rozmiarów rzeźba biurkowa, wykonana ze srebrzonego brązu przedstawiająca postać kobiecą spowitą delikatnym, rozwianym woalem.

Rzeźba jest projektem figurki z 1920 roku na korek od chłodnicy samochodu Secqueville-Hoyau. Rzeźba opisana m.in. w katalogu Xaviera Derynga "Bolesław Biegas", 2011, s. 277.

Technika: brąz srebrzony. Praca sygnowana na podstawie: "B. Biegas".

Bolesław Biegas (1877 - 1954) polski rzeźbiarz i malarz; właściwe nazwisko Biegalski. Pochodził z ubogiej, chłopskiej rodziny, początkowo zajmował się stolarstwem i snycerką. Dzięki zainteresowaniu i pomocy lekarza z Ciechanowa Franciszka Rajkowskiego rozwijał swój talent rzeźbiarski, tworzył pierwsze serie rzeźb nawiązujące do życia wsi mazowieckiej. W 1896 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u K. Laszczki. Realizował wtedy kompozycje religijne i rodzajowe, szybko odnajdując odpowiadającą mu tematykę symboliczną. Dzięki stypendium wyjechał do Paryża, gdzie zdobył rozgłos i cieszył się dużym powodzeniem, został tam do końca życia, stale utrzymując jednak kontakt z krajem. Po I wojnie światowej więcej zajmował się malarstwem, gdzie wypracował własny styl tworząc tzw. portrety sferyczne, charakteryzujące się dużą dekoracyjnością i żywą kolorystyką, przypominając nieco mozaiki lub witraże. Bolesław Biegas uważany jest za czołowego przedstawiciela kierunku symboliczno-secesyjnego w rzeźbie. Sławę przyniosły mu popiersia portretowe, np. znakomite popiersie Olgi Boznańskiej. Z powodzeniem podejmował wątki muzyczne (Chopin, Berlioz, Wagner), jak i literackie (Mickiewicz, Krasiński, Słowacki). Oprócz sztuk plastycznych zajmował się także twórczością literacką.

Wymiary: wysokość: 10,5 cm, szerokość: 6 cm. Stan zachowania: bardzo dobry.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT