Zaloguj

Alfred TERLECKI (1883-1973) TATRY KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630738483
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2600 zł

Alfred Terlecki (1883-1973)

"Tatry - widok na Kościelec i Kozie Wierchy"

68 x 80 cm

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Alfreda Terleckiego, przedstawiający zimowy pejzaż tatrzański. W poziomej kompozycji na pierwszym planie widoczna jest zielona polana (Hala Gąsienicowa) usłana większymi i mniejszymi głazami. Nieco w głębi widoczne pojedyncze, iglaste drzewa wyróżniające się swoją ciemną zielenią na tle górzystego, słonecznego pejzażu. Na horyzoncie widoczne są masywy górskie z Kościelcem i Kozimi Wierchami. Całość ujęta jest w chłodnych barwach - dominuje zieleń, błękit i szarość.

Terlecki był wielkim miłośnikiem Tatr - odbywał wielotygodniowe plenery malarskie, a ponadto był także zapalonym taternikiem. W jego twórczości dominują pejzaże i widoki tatrzańskie, jak prezentowana praca.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "ALFRED TERLECKI.1940." (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie dwie nalepki wystawowe z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz autorski opis: "Fragment Hali Gąsienicowej | widok na Kościelec i Kozie | Wierchy" (niespójność w datowaniu pomiędzy nalepkami wystawowymi a samym obrazem może wynikać z wykorzystania przez artystę w 1940 roku blejtramu z wcześniejszego obrazu lub datowania w czasie okupacji na późniejszy niż faktycznie rok powstania).

Alfred Terlecki (1883 - 1973) malarz, związany ze środowiskiem Krakowa i Zakopanego. Urodził się w Warszawie, studiował w krakowskiej ASP w latach 1906 - 1917 pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Józefa Mehoffera. Już w czasie studiów wyjeżdżał do Zakopanego, w latach 1915 - 1919 uczył rysunku w tamtejszych szkołach. Był członkiem ZPAP oraz TZSP. Wystawiał swoje prace od 1913 roku na wielu wystawach w kraju jak i za granicą m.in.: w Moskwie, w Rzymie. Głównym tematem jego prac był tatrzański pejzaż, szczególnie często malował motyw Morskiego Oka i Hali Gąsienicowej. Prócz tego malował portrety, m.in. osób związanych z Zakopanem, akty, wnętrza jak i widoki Krakowa. Zajmował się również drzeworytem. Jego malarstwo charakteryzuje się częstym połączeniem syntetycznych, płaskich plam barwnych z mocno dekoracyjną stylizacją motywów roślinnych, blików światła na wodzie czy cieni na śniegu. Największe zbiory jego prac znajdują się w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Wymiary: 68 x 80 cm, z ramą: 82 x 95 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona profilowaną ramę w kolorze złotym z ornamentem roślinnym przy zewnętrznej krawędzi.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT