Zaloguj

Jan STANISŁAWSKI (1860-1907) Villa KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630838557
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1831 zł

Jan Stanisławski (1860 - 1907)

"Villa d'Este"

1901 rok

Autentyczna grafika jednego z najsłynniejszych, polskich pejzażystów młodopolskich - Jana Stanisławskiego, przedstawiająca włoski pejzaż. Na pierwszym planie ukazana została tafla wody jednego z basenów w ogrodach Villi d'Este (willa znajdująca się w Tivoli niedaleko Rzymu), w której malowniczo odbijają się światła zachodzącego słońca. Na horyzoncie jawi się zarys ogrodowych drzew i krzewów tworzących ciemną linię pod żółtawym niebem.

Ważnym elementem inspiracji artystycznych stały się dla Jana Stanisławskiego podróże, szczególnie włoskie wyprawy obfitują w bogate plony obrazów i szkiców. Inspiruje go przede wszystkim architektura i współgrające z nią światło, czego przykładem jest także prezentowana praca.

Praca opisana i reprodukowana m.in. w "Koniec wieku. Sztuka polskiego modernizmu 1890-1914", katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie, 1996, kat. 35, s. 367, il. s. 363; I. Jakimowicz, "Pięć wieków grafiki polskiej", Muzeum Narodowe w Warszawie, 1997, kat. 539.

Technika: litografia barwna na papierze. Praca sygnowana monogramem na płycie w lewym, dolnym rogu: "JS".

Jan Stanisławski (1860 - 1907) wybitny malarz, grafik, ilustrator i pedagog, twórca tzw. krakowskiej szkoły pejzażowej. Po ukończeniu studiów matematycznych rozpoczął naukę u Wojciecha Gersona w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Kontynuował studia artystyczne w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza (1884-85) i w paryskiej pracowni E. A. Carolus-Durana (1885-88). Po studiach osiadł w Paryżu (do 1895) skąd wyjeżdżał kilkakrotnie do Polski i na Ukrainę. Odbywał liczne podróże zwiedzając Włochy, Hiszpanię, Szwajcarię, Niemcy, Austrię i Czechy. W roku 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie swojej dziesięcioletniej pracy pedagogicznej wykształcił wielu znanych pejzażystów. Był znaną postacią krakowskiego środowiska artystycznego i żywo uczestniczył w życiu kulturalnym miasta - współpracował z kabaretem Zielony Balonik i kawiarnią Paon, był inicjatorem i współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901) oraz wiedeńskiej Secesji. Malował bezpośrednio w plenerze pejzaże o małych formatach, w których w lapidarny sposób oddawał nastrój i wygląd krajobrazu. Stanisławski malował pejzaże z podkrakowskich wsi, chaty, wiatraki, sady, pasieki, łany zbóż, zagony kapusty, malował ruiny pobliskiego Tyńca, pejzaże z Podhala i ze swoich licznych podróży do Włoch. Do jego ulubionych motywów należały krajobrazy z Ukrainy. Wyjeżdżał tam nieomal co roku odwiedzając mieszkającą w pobliżu Kijowa matkę. Jeździł wówczas nad Dniepr, do Kijowa, Olszany, Białej Cerkwi, Pustowarni, Bojarki, Popówki. Na niewielkich tekturkach doskonale oddawał nastrój i klimat rozległych stepów Ukrainy z ich bodiakami i dziewannami, malował zakola Dniepru o różnych porach dnia i zmierzchu, chaty, chutory i złocące się swymi kopułami cerkwie.

Wymiary: 155 x 205 mm, z ramą: 34,5 x 38 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w w profilowaną ramę w kolorach przecieranej zieleni z kremowym, głębokim (tzw. francuskim) passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT