Zaloguj

Henryk SAJDAK (1905-1995) 'Bałtyk' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630862505
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2900 zł

Henryk Sajdak (1905 - 1995)

"Bałtycki brzeg"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Henryka Sajdaka, przedstawiający bałtycki brzeg. W poziomej kompozycji autor ujął fragment jednej z polskich, nadmorskich miejscowości. Na pierwszym planie widoczna jest plaża i kamienisty brzeg Bałtyku. Nieco w głębi znajdują się gęste krzewy i drzewa porastające stromy klif. Prawą stronę kompozycji, aż po horyzont wypełnia błękit morza. Nad całością górują gęste, błękitno-różowe chmury.

Henryk Sajdak, który jest bardziej znany jako malarz rodzinnego Krakowa, tworzył także akwarele podczas wyjazdów nad polskie morze. Odwiedzał m.in. Gdynię, Jastrzębią Górę i Łebę.

Technika: akwarela na podrysowaniu ołówkiem na papierze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "H. Sajdak | 75". (sygnatura oryginalna, autorska).

Henryk Sajdak (1905 - 1995) krakowski malarz urodzony w 1905 roku. Rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które uzupełniał we Francji. Przez większość życia był związany z Krakowem, którego architektura i życie codzienne są jednym z najważniejszych tematów jego prac. Drugim fundamentem jego dorobku są pejzaże tatrzańskie – malowane alla prima podczas wielokrotnych górskich wycieczek. Polskie Tatry artysta musiał znać znakomicie, gdyż tematem jego prac były nie tylko popularne miejsca i widoki, ale także te mniej znane i dostępne. Dopełnieniem jego twórczości są pejzaże będące malarskimi notatkami z licznych podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada). Zmarł w wieku dziewięćdziesięciu lat w 1995 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wymiary: 18 x 23 cm, z ramą: 34 x 39 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona profilowaną, wąską ramkę w kolorze złotym z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT