Zaloguj

NIKIFOR (1895-1968) 'Cerkiew' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630869518
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2550 zł

Nikifor Krynicki (1895 - 1968)

"Cerkiew w Krynicy"

Autentyczny obraz jednego z najbardziej znanych malarzy naiwnych - Nikifora Krynickiego, przedstawiający cerkiew w Krynicy. Malarz w charakterystycznej dla siebie, bardzo drobiazgowej manierze ukazał w centralnej części masywny budynek wypełniający niemal cały kadr. Na pierwszym planie widoczny jest fragment drogi, która prowadzi do cerkwi. Po lewej stronie, część bryły budowli zasłonięta jest przez niewielkie wzgórze. Sama cerkiew otoczona jest murem, fasadę zdobią trzy wieże, każda zakończona dachem z kopułą Nad nawą widoczne są kolejne, analogiczne cztery wieże.

Jednym z ulubionych tematów Nikifora były właśnie widoki architektury, najczęściej cerkwi lub kościołów. Artysta wzorował się na faktycznych, istniejących budynkach przetwarzając je w swojej wyobraźni na fantastyczne bryły zwykle umieszczone w górskim pejzażu.

Technika: ołówek na papierze. Praca opisana autorsko u dołu kompozycji: "KRENICAWIESPOWIATSEŁO100ZŁ | NA1884".

Nikifor Krynicki (1895 - 1968) Właściwie Epifaniusz Drowniak. Ceniony łemkowski malarz prymitywista. Samotny, żyjący w nędzy i przez większość życia uważany za upośledzonego psychicznie kalekę, pochłonięty pasją malarską, pod koniec życia został doceniony i uznany na całym świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów. Tożsamość Nikifora została stworzona przez ówczesne władze, kiedy to w 1962 roku sąd w Muszynie ustalił jego akt urodzenia z podaniem fikcyjnych danych obojga rodziców, na wniosek Stefana Półchłopka, przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Krynicy. Akt ten został unieważniony na wniosek Zjednoczenia Łemków i Prokuratury w 2003 roku. Sam Epifaniusz Drowniak o sobie wcześniej mówił i podpisywał się na obrazach jako Nikifor, Netyfor lub Matejko. Być może w obawie przed represjami władz, zaakceptował dowód osobisty z fikcyjnym nazwiskiem Krynicki. Talent Epifaniusza Drowniaka przejawiał się głównie w twórczości na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru, na których uwieczniał autoportrety, widoki krynickich willi i cerkwie. W centrum Krynicy Zdroju, nad potokiem Kryniczanka w zabytkowej willi Romanówka znajduje się muzeum Nikifora.

Wymiary: 24,5 x 17 cm, z ramą: 36,5 x 27 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w wąską ramę w kolorze jasnego drewna z tekturowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT