Zaloguj

Emil KRCHA (1894-1972) 'Polska zima' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7630897850
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2664 zł

Emil Krcha (1894 - 1972)

"Polska zima"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Emila Krchy, przedstawiający zimowy pejzaż polski. W poziomej kompozycji na pierwszym planie widoczna jest piwnica na płody rolne wbudowana wgłąb ziemi, tak zwana ziemianka, pokryta grubą warstwą śniegu. Na puchowej warstwie mocno obija się słońce, z drugiej strony rzucając mocny cień w kolorze błękitnym. W głębi pracy rozciąga się polski, zimowy, podhalański pejzaż - w oddali oprócz wiejskich chat widać górski pejzaż - po prawej stronie widnieje charakterystyczny masyw Giewontu.

Emil Krcha najczęściej sięgał po tematykę pejzażową, często wplatając w nią wątki ludowe i regionalne, czego przykładem jest prezentowana praca.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "Krcha" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie autorski opis i tytuł: "Emil Krcha | 'Piwnica'".

Emil Krcha (1894 - 1972) polski malarz. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem T. Axentowicza, S. Kamockiego, I. Pieńkowskiego. Przez kilka lat mieszkał i tworzył w Paryżu, tu też w 1931 roku miał pierwszą wystawę indywidualną w Galerii Zborowskiego. Członek Zrzeszenia Artystów Plastyków Zwornik skupiającego artystów kolorystów. Po wojnie zajmował się pracą dydaktyczną w WSSP we Wrocławiu, pracę tę kontynuował w krakowskiej ASP. Malował krajobrazy, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury, sięgał po akwarelę i rysunek. Prace jego często były inspirowane rodzimym folklorem, co miało odzew i w formie - w postaci upraszczania rysunku.

Wymiary: 22,5 x 34,5 cm, z ramą: 28 x 40,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona profilowaną ramę w kolorze złotym z ornamentem plecionką przy zewnętrznej krawędzi.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT