Zaloguj

Erno ERB (1878-1943) 'Przekupki' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7632175666
Cena wywoławcza:7500 zł
Cena sprzedaży: 7500 zł

Erno Erb (1878 - 1943)

"Przekupki na targowisku we Lwowie"

Autentyczna praca znanego, lwowskiego malarza - Erno Erba, przedstawiająca przekupki na targowisku we Lwowie. W pionowej kompozycji artysta ukazał na pierwszym planie dwie wiejskie kobiety - tytułowe przekupki - ubrane z długie spódnice z fartuchami, chusty na głowie, z zawiązanymi na plecach tobołkami z towarem. Przekupki zostały ukazane na tle straganów handlowych i targu na jednym z lwowskich placów. W głębi widoczna jest ściana kamienic czynszowych typowych dla lwowskiej architektury.

Jednym z ulubionych tematów malarskich Erno Erba było przedstawienie lwowskich przekupek, powstało wiele wersji tego tematu w różnych układach kompozycyjnych - analogiczna praca pt. "Jarmark" znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "E Erb" (sygnatura oryginalna, autorska).

Erno Erb (1878 - 1943) lwowski malarz. Swoje życie spędził głównie we Lwowie, oraz przez dłuższy czas w Truskawcu. Mimo, że był samoukiem udało mu się osiągnąć dużą biegłość warsztatową. Najczęściej malował kompozycje olejne, używał także pasteli i akwareli. Wypracował indywidualny, rozpoznawalny styl, który charakteryzował się bogactwem fakturowym grubo kładzionej farby, lekko rozbieloną gamą kolorystyczną, oddającą drganie światła i cienia, kameralnością nastroju. Przede wszystkim malował widoki miejskie, które często stanowiły tło dla sceny rodzajowej, przy czym jednym z ulubionych tematów artysty były jarmarki i targi, a zwłaszcza stanowiące ich nieodłączny element przekupki, kwiaciarki, mleczarki, handlarki warzyw. Nierzadkim bohaterem jego obrazów były także typy ukraińskich chłopów oraz Żydów. W jego dorobku znajdują się również martwe natury, portrety, oraz pejzaże górskie, malowane m.in. w Truskawcu. Wystawiał od 1924 roku, przeważnie w lwowskim TPSP, ale także w TPSP w Krakowie oraz warszawskim TZSP. W 1929 wziął udział w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, a w 1932 roku w wystawie polskiej w Buffalo. W 1943 roku został zamordowany przed Niemców we Lwowie.

Wymiary: 48,5 x 34 cm, z ramą: 64 x 49 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką, profilowaną ramę w kolorze złota zdobioną ornamentem roślinnym.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT