Zaloguj

Jan M. SZANCER (1902-1973) Czarownik KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7632741500
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1325 zł

Jan Marcin Szancer (1902 - 1973)

"Chatka czarownika"

ilustracja do "Ulubionych bajek - Jaś i Małgosia"

Autentyczny obraz słynnego ilustratora i scenografa - Jana Marcina Szancera, przedstawiający wnętrze chatki czarownika. W pionowej kompozycji artysta ukazał wnętrze chaty czarownika - na środku przy potężnym stole siedzi zaczytany w grubej księdze czarownik, z przodu widoczny jest jego pomagier przykucnięty przy kominku. Wnętrze chaty wypełniają magiczne przedmioty, liczne flakony i buteleczki, regały z książkami, a pod sklepieniem wisi zasuszony krokodyl.

Górny fragment prezentowanej ilustracji był wykorzystany w druku "Ulubionych bajek - Jaś i Małgosia" autorstwa Zofii Szancerowej (zdjęcie ilustracji w wydaniu z 1986 roku na końcu).

Technika: akwarela, gwasz na papierze. Praca sygnowana monogramem w prawym, dolnym rogu: "jms.". U dołu kompozycji opis ołówkiem: "Ulubione bajki | Jaś i Małgosia na kol. 48 makiety".

Jan Marcin Szancer (1902 - 1973) polski malarz, grafik i ilustrator. W latach 1920-1926 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Karola Frycza, następnie w latach 1928-1929 pod kierunkiem Józefa Pankiewicza w paryskim oddziale ASP. W latach 30. kilkakrotnie wystawiał obrazy i rysunki, m.in. w krakowskim TPSP, w Poznaniu i Belgradzie. Po wojnie zajął się głównie ilustracją książkową, zwłaszcza książek dla dzieci. Współpracował z czasopismami "Świerszczyk" i "Płomyk". Od 1951 roku był profesorem ASP w Warszawie. Zasłynął jako autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, Pinokio, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogii Sienkiewicza i wielu innych. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych, zaistniał również jako reżyser i scenarzysta, był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV.

Wymiary: 35 x 25 cm (wymiar akrusza), z ramą: 48 x 38 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w lakierowaną ramę w kolorze karnym (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT