Zaloguj

K. ŻELECHOWSKI (1863-1942) 'Na łące' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7632784374
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 3150 zł

Kasper Żelechowski (1863 - 1942)

"Odpoczynek na łące"

olej na płótnie, 59 x 79 cm

Autentyczna praca autorstwa znanego, krakowskiego malarza - Kaspra Żelechowskiego, przedstawiająca scenę odpoczynku na łące. Artysta w poziomej kompozycji ukazał młodą kobietę siedzącą pośród traw. Roześmiana dziewczyna siedzi wprost na ziemi, jedną ręką opartą na kolanie wspiera głowę odzianą w czerwoną chustę. Jej otoczenie stanowi soczysta zieleń letniej roślinności - traw, krzewów i drzew. Nad całością góruje błękitne niebo. Całość jest nasycona wrażeniem wiejskiego spokoju i letniej sielanki.

Żelechowski zasłynął z kobiecych portretów i wiejskich scen, takich jak prezentowana praca. Choć najczęściej malował urodziwe, roześmiane krakowianki, potrafił także sprawnie oddać klimat scen historycznych oraz kompozycji pejzażowych.

Technika: olej na płótnie. Praca sygnowana w prawym, dolnym rogu: "KŻelech" (sygnatura oryginalna, autorska).

Kasper Żelechowski (1863 - 1942) malarz, fotograf i poeta związany z Krakowem. Ur. w 1863 w Kleczy Dolnej pod Wadowicami, zm. 1942 roku w Krakowie. Był uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1879-1889), następnie w Monachium u Karla Rauppa. Jego obraz "Wywłaszczenie" zdobył II nagrodę w konkursie TZSP oraz brązowy medal w Paryżu na Wystawie Powszechnej. W latach 90. XIX wieku prowadził w Krakowie zakład fotograficzny. Należał do współtwórców kabaretu "Zielony Balonik", Związku Artystów Plastyków oraz członkiem Sekcji Plastyków Związku Legionistów w Krakowie. Malował głównie pejzaże, portrety, sceny rodzajowe oraz sceny związane z wierzeniami ludowymi. Zajmował się również malarstwem kościelnym. Współtworzył "Panoramę Tatr", jedno z największych płócien w polskim malarstwie.

Wymiary: 59 x 79 cm, z ramą: 74 x 94 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w szeroką ramę w kolorze złota zdobioną bogatym ornamentem roślinnym.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT