Zaloguj

Józef MEHOFFER (1869-1946) 'Batory' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7634257626
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 2851 zł

Józef Mehoffer (1869 - 1946)

"Stefan Batory i rycerz"

Autentyczna praca jednego z klasyków Młodej Polski - Józefa Mehoffera, przedstawiająca szkice postaci Stefana Batorego i rycerza. W kwadratowej kompozycji artysta ukazał po prawej stronie sylwetkę stojącego rycerza w stroju bojowym. Mężczyzna ma na sobie zbroję płytową, u boku długi miecz, a na plecach tarczę. Po lewej stronie ujęte zostały dwa szkice sylwetki stojącego najprawdopodobniej króla Stefana Batorego. Charakterystyczny długi płaszcz z wywiniętym kołnierzem przywodzi na myśl słynny portret władcy pędzla Marcina Kobera. Na odwrocie ołówkiem artysta naszkicował herb Piastów Śląskich - czarnego orła z jasną opaską i krzyżem na piersi.

Prezentowana praca powstała zapewne jako szkic do większej kompozycji - być może polichromii lub historycznej ilustracji.

Technika: tusz, ołówek na papierze. Proweniencja: zbiory spadkobierców artysty (do pracy dołączamy pisemne potwierdzenie wspomnianej proweniencji).

Józef Mehoffer (1869 - 1946) malarz, grafik, dekorator, scenograf, pedagog; obok Stanisława Wyspiańskiego największy polski twórca witraży i polichromii. Uczeń Jana Matejki i uczelni paryskich - Ecolé des Beaux-Arts, Académie Colarossi - rozpoczął swą długą drogę twórczą od współpracy z Matejką przy polichromii Kościoła Mariackiego. Rok 1895 przyniósł mu I nagrodę na międzynarodowym konkursie na witraże do kolegiaty we Fryburgu w Szwajcarii, których realizacja trwała do 1934 r. Po konkursie otrzymał inne zamówienia, m.in. z katedry na Wawelu, z Włocławka, Przemyśla. Był w środowisku krakowskim najwybitniejszym i konsekwentnym reprezentantem sztuki secesyjnej, tworzył dekoracyjne portrety wielu osobistości, wizerunki żony i własne oraz kompozycje rodzajowe, które w latach 1895-1917 uzyskały wymowę kompozycji symbolicznych. Z upodobaniem malował pejzaże łączące secesyjną dekoracyjność ze zdobyczami impresjonizmu.

Wymiary: 22 x 22 cm, z ramą: 32 x 32 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czeczotową, lakierowaną ramę z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).









 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT