Zaloguj

Jerzy KOSSAK (1886-1955) Polowanie KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7634488176
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 9500 zł

Jerzy Kossak (1886 - 1955)

"Polowanie par force"

Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych, polskich malarzy batalistów - Jerzego Kossaka, przedstawiający scenę polowania par force. W pionowej kompozycji w centralnej części ukazany został mężczyzna dosiadający białego konia, przed którym idzie grupa psów myśliwskich łapiących trop zwierzyny. Uczestników biegów myśliwskich obowiązywał strój do par force tj. w przypadku jeźdźców cywilnych czerwony frak, czarny toczek, białe bryczesy, długie buty do jazdy konnej. Dawniej ekskluzywna rozrywka arystokratów i poważna próba dzielności dla jeźdźców i koni. Scena została ukazana na polanie w malowniczym pejzażu jesiennym.

Polowanie par force polega na wytropieniu zwierzyny, najczęściej lisa, a następnie na nagonce z użyciem psów myśliwskich, aż osaczone zwierze padnie z wysiłku.

Choć Jerzy Kossak najchętniej sięgał po tematykę batalistyczną, sceny polowań także należały do jego ulubionych tematów. Analogiczne kompozycje są reprodukowane w najważniejszej monografii autorstwa Kazimierza Olszańskiego "Jerzy Kossak" wydanej we Wrocławiu w 1992 roku (il. 63-66).

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana u dołu kompozycji: "Georg v. Kossak" (sygnatura, oryginalna, autorska). W lewym, dolnym rogu zatarta pierwotna sygnatura: "Jerzy Kossak", powyżej zmyta dedykacja.

Obraz wpisuje się w ciekawą i złożoną historię polskich zbiorów w trakcie niemieckiej okupacji. Możemy przypuszczać, że krakowscy właściciele tej pracy poprosili autora o przesygnowanie obrazu w sposób niemieckojęzyczny i zmycie dedykacji w języku polskim, aby nie wzbudzały on negatywnych skojarzeń niemieckich okupantów.

Jerzy Kossak (1886 - 1955) polski malarz, syn Wojciecha Kossaka, brat Magdaleny Samozwaniec i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.Jerzy Kossak dorastał obserwując pracę swojego dziadka i ojca. Już w dzieciństwie wykazywał spore uzdolnienia plastyczne i był wielką nadzieją dla swojego ojca Wojciecha. Szlifował swój talent w pracowni ojca. Pierwszą wystawę miał 1910 roku w Krakowie, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jego talent został dostrzeżony, a wystawiony cykl napoleoński zebrał pochlebne opinie. W czasie I wojny światowej służył na froncie włoskim w randze porucznika pułku ułanów austriackich. W okresie międzywojennym malował w pracowni stworzonej przez Wojciecha. Był dwukrotnie żonaty: z pierwszego małżeństwa z ziemianką Ewą Kaplińską miał córkę Marię, z drugiego, z Elżbietą Dzięciołowską-Śmiałowską dwie córki, Glorię i Simonę. Do końca życia mieszkał wraz z drugą żoną i córkami w Kossakówce – rodzinnym domu Kossaków, kupionym jeszcze przez dziadka Juliusza. Od początku swojej drogi artystycznej naśladował ojca, wybierał te same tematy. W okresie służby wojskowej namalował wiele scen o tematyce wojennej. W latach międzywojennych sięgnął do zarzuconego już przez ojca wątku napoleońskiego. Wtedy namalował "Odwrót Napoleona spod Moskwy" (1927), "Bitwę pod piramidami" (1927), "Huzara z koniem w pejzażu zimowym" (1938). Walkę polskich legionów utrwalił na płótnach: "Pościg 6. Pułku Ułanów za bolszewikami" i "Pościg ułanów krechowieckich za bolszewikami", "Majora Edwarda Rydza Śmigłego na czele III Batalionu Pierwszej Brygady Legionów prowadzącego atak na pozycje rosyjskie pod Laskami w dniu 28 października 1914 r.". Nie obca mu była również tematyka folklorystyczna, malował wesela krakowskie i góralskie, sceny polowań (Bieg myśliwych z psami za jeleniem z 1927 r.). Spod jego pędzla wyszło wiele portretów.

Wymiary: 27 x 40 cm, z ramą: 33 x 46 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w złotą, oryginalną ramę zdobioną ornamentem liści laurowych.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT