Zaloguj

A. KARPIŃSKI (1875-1961) 'Róże' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-04
Numer aukcji:7634641267
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 10300 zł

Alfons Karpiński (1875 - 1961)

"Bukiet róż we wnętrzu"

49,5 x 70 cm

Autentyczna praca znanego i cenionego, krakowskiego artysty - Alfonsa Karpińskiego, przedstawiająca martwą naturę z kwiatami. W centralnej części kompozycji ustawiony został rozległy bukiet różowych, herbacianych i białych róż w zielonkawym, kulistym wazonie. Na stole, obok wazonu stoi także złoty spodek. Tło stanowi jasna ściana z zawieszonymi na niej obrazkami w owalnych i klasycznych ramach.

Zarówno portrety jak i martwe natury Karpińskiego cechuje niezwykła subtelność i delikatność. Faktura jego obrazów i specyficzny klimat przywodzą na myśl malarstwo Olgi Boznańskiej.

Technika: olej na tekturze. Praca sygnowana w lewym, dolnym rogu: "a. Karpiński" (sygnatura oryginalna, autorska).

Alfons Karpiński (1875 - 1961) malarz urodzony w Rozwadowie k. Tarnobrzegu. W 1885 roku zamieszkał z rodzicami w Krakowie, gdzie w latach 1891-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego, a następnie kształcił się jeszcze u Antona Ažbégo w Monachium (1903), u Kazimierza Pochwalskiego w Wiedniu, a od 1907 roku także w Paryżu. Podróżował do Włoch i Londynu. Stale mieszkał w Krakowie, był związany z tamtejszym środowiskiem skupionym wokół "Zielonego Balonika" - projektował dekoracje do przedstawień kabaretu. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", grupy "Zero", był członkiem wiedeńskiego stowarzyszenia "Secesja" i krakowskiego TPSP. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej. Na bogatą twórczość artysty składają się wczesne sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi, pejzaże i portrety, wśród nich zwłaszcza portrety kobiece, które przyniosły mu szczególną popularność. Z czasem głównym tematem jego obrazów stały się wnętrza i martwe natury z kwiatami, dekoracyjne kompozycje o stonowanej gamie barwnej. Artysta zajmował się także grafiką i ilustracją.

Wymiary: 49,5 x 70 cm, z ramą: 62 x 82,5 cm. Stan zachowania: znakomity. Praca oprawiona w złotą ramę zdobioną bogatą ornamentyką.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT