Zaloguj

Eugeniusz ZAK (1884-1926) Wędrowiec KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-27
Numer aukcji:7659397518

Eugeniusz Zak (1884 - 1926)

"Wędrowiec"

Autentyczna grafika jednego z najbardziej znanych przedstawicieli Ecole de Paris - Eugeniusza Zaka, przedstawiająca wędrowca. Młody mężczyzna, skierowany lekko w lewą stronę, ubrany  jest w spodnie, krótką kurtkę, a pod szyją ma zawiązaną chustkę w kraciasty wzór. Wędrowiec ma na głowie spiczastą czapkę z lekko wywiniętym rondem, a na ramieniu podtrzymuje ręką kij z koszem, z którego wystają gałęzie lub liście. Tło jest tylko szkicowo zaznaczone pionowym kreskowaniem.

Praca pochodzi z albumu "La porte Lourde. Poémes en prose de René Morand, dessins hors-texte par Eugéne Zak" wydanego w Paryżu w 1929 roku przez Galerie Zak. Ryciny opisane i reprodukowane w katalogu B. Brus-Malinowskiej "Eugeniusz Zak 1884-1926" wydanym przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 2004 roku (s. 220-221, nr kat. IV / 1 - 9, il.).

Technika: miękki werniks na papierze.

Eugeniusz Zak (1884 - 1926) malarz i rysownik. Był jednym z czołowych przedstawicieli Ecole de Paris. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej z Mohylna na Mińszczyźnie. Rozpoczął studia w 1902 roku w Paryżu w tamtejszej Ecole des Beaux-Arts u Jean-Louisa Gerome'a i Academie Colarossi u Paula Alberta Besnarda. Naukę uzupełniał w Monachium u Antona Azbego. W 1903 roku podróżował do Włoch, co wywarło silny wpływ na jego artystyczną wrażliwość. Na stałe przeniósł się do Paryża w 1904 roku, gdzie wystawiał na paryskich Salonach: Jesiennym, Niezależnych i Towarzystwa Narodowego Sztuk Pięknych. Wiele wystawiał w galeriach Paryża, Nowego Jorku, Kolonii i Londynu. W latach 1906-1908 często podróżował do Bretanii będąc pod silnym wpływem symbolistów i nabistów z kręgu Maurice’a Denis. Należał do grona Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu, gdzie zaprzyjaźnił się między innymi z Romanem Kramsztykiem, Melą Mutter i Leopoldem Gottliebem. W 1912 roku został profesorem w paryskiej Academie de la Palette. Część I wojny światowej spędził w Nicei i Vence, by w 1916 roku udać się do kraju i zamieszkać w Częstochowie. Stamtąd nawiązał kontakty z grupą przyszłych Formistów. Potem mieszkał w Warszawie, gdzie został w 921 roku współzałożycielem stowarzyszenie artystów Rytm. Następnie wyjechał do Niemiec, Berlina, Bonn i Kolonii. Zmarł w Paryżu.

Wymiary: 140 x 100 mm (wymiary kompozycji), z ramą: 30,5 x 22,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w profilowaną ramę w kolorze starego złota z kremowym passe partout. Na dolnej krawędzi ramy mosiężna tabliczka z grawerowanym nazwiskiem artysty i datami życia.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji.

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT