Zaloguj

Wojciech WEISS (1875-1950) 'Z okna' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-11-18
Numer aukcji:7661123783
Cena wywoławcza:99 zł
Cena sprzedaży: 1275 zł

Wojciech Weiss (1875 - 1950)

"Z okna pracowni - widok na Bramę Floriańską"

1941 rok

Autentyczna grafika autorstwa jednego z klasyków Młodej Polski - Wojciecha Weissa, przedstawiający widok z okna pracowni rektorskiej na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (której autor był rektorem w latach 1918-1919 oraz 1933-1936). Na pierwszym planie po lewej stronie widoczny jest większy fragment Barbakanu, zwanego w Krakowie w dawnych czasach "rondlem", ze względu na swój kolisty kształt. W głębi po prawej stronie góruje wykonana z kamienia i cegły Brama Floriańska. Na parapecie okna, przez które rozciąga się krakowski widok stoi wazon z pędzlami.

Widok został ujęty z perspektywy Placu Matejki - bardzo często ten fragment był przedstawiany przez profesorów i studentów Akademii Sztuk Pięknych, gdyż właśnie taki malowniczy kadr widoczny jest z okien pracowni malarskich krakowskiej ASP.

Technika: drzeworyt na papierze. Praca sygnowana ołówkiem w prawym, dolnym rogu: "WWeiss" (sygnatura oryginalna, autorska).

Grafika reprodukowana i opisana w najważniejszym katalogu twórczości graficznej artysty: Renata Weiss "Wojciech Weiss, Twórczość graficzna" Kraków 2006 r. - poz. katalogowa 103 (strona 55).

Weiss Wojciech (1875-1950) malarz i grafik, jeden z najwybitniejszych polskich artystów 1. połowy XX w. Urodził się 4 maja 1875 roku w Leordzie w Rumunii, gdzie zmuszeni byli wyemigrować jego rodzice po powstaniu styczniowym. Malarstwo studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (w pracowniach Władysława Łuszczkiewicza, Leopolda Lofflera i Jana Matejki, Józefa Unierzyskiego, Juliana Fałata, a także w klasie mistrzowskiej u Leona Wyczółkowskiego). Kształcił się także za granicą: w Paryżu, Rzymie i Florencji. Później często przebywał w Paryżu, będącym ówczesną stolicą świata sztuki, a także wielokrotnie podróżował do Włoch i południowej Francji. W 1907 roku rozpoczął pracę dydaktyczną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w 1913 otrzymał nominację na profesora zwyczajnego, a później trzykrotnie pełnił godność rektora. Należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" i wielokrotnie wystawiał z wiedeńską "Secesją". Weiss był również związany z krakowską cyganerią artystyczną, przyjaźnił się ze Stanisławem Przybyszewskim.

Wymiary: 277 x 213 mm (wymiar kompozycji), z ramą: 50 x 42 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w srebrną, przecieraną ramę z kremowym, głębokim passe partout (tzw. francuskim).

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT