Zaloguj

Juliusz KOSSAK (1824-1899) 'Oficer' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-08
Numer aukcji:7684610763

Juliusz Kossak (1824 - 1899)

"Oficer w mundurze formacji Krakusów"

około 1840-1844 roku

Autentyczna praca jednego z najsłynniejszych, polskich akwarelistów XIX wieku - Juliusza Kossaka, przedstawiająca oficera w mundurze formacji Krakusów. W kwadratowej kompozycji artysta ukazał mężczyznę dosiadającego siwego rumaka w galopie. Żołnierz ubrany jest w niebieskie spodnie, biały płaszcz, pelerynę, wysoką czapkę z pióropuszem, na nadgarstku ma zawieszoną na temblaku szablę, a w droni trzyma rewolwer, z którego celuje w tył do nieprzyjaciela.

Prezentowana akwarela jest wczesną pracą Juliusza Kossaka - młody malarz miał wtedy 20 lub dwadzieścia kilka lat. Wizerunek galopującego konia artysta oparł zapewne na przestylizowanych, angielskich litografiach o czym świadczy charakterystyczne wyrzucenie nóg zwierzęcia w przód i w tył jednocześnie. Dopiero od 1844 roku Juliusz Kossak zaczął bywać w magnackich i szlacheckich dworach i doskonalił swój warsztat artystyczny, biorąc udział w polowaniach i obserwując konie podczas wyścigów i przejażdżek.

Technika: akwarela, gwasz na papierze. Praca sygnowana ołówkiem monogramem w prawym, dolnym rogu: "JK" (sygnatura oryginalna, autorska).

Do pracy dołączona kopia ekspertyzy z 2013 roku autorstwa Wacławy Milewskiej – kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, autorki monografii Juliusza Kossaka.

Praca trafia ponownie na aukcję z powodu nie wykupienia jej przez zwycięzcę licytacji zakończonej 4 listopada (kwota jaka została wówczas wylicytowana to 19.800 zł).

Kossak Juliusz (1824-1899) malarz, świetny akwarelista i rysownik, jeden z najważniejszych artystów okresu romantyzmu i historyzmu; ojciec Wojciecha. Członek Akademii Umiejętności (od 1872 roku). Rysunku uczył się we Lwowie, później samodzielnie studiował w Paryżu. W latach 1853-1855 mieszkał w Warszawie. Wiele podróżował, m.in. na Kresy Wschodnie (Wołyń, Podole, Ukraina), gdzie zdobył sławę i uznanie. W latach 1856-1861 pracował w Paryżu (tam urodzili się jego synowie Wojciech i Tadeusz), w 1861 roku powrócił do Polski, a w latach 1867-1868 przebywał w Monachium i ponownie w Paryżu. W 1869 roku zamieszkał w Krakowie, gdzie cieszył się wielką popularnością. W 1872 roku wyjechał do Monachium, by przez rok pracować z Józefem Brandtem oraz Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskimi. W jego kompozycjach jednym z najważniejszych elementów był koń - artysta zresztą zwany był "malarzem koni", malował sceny z polowań, stadniny, realizował sceny pejzażowo-rodzajowe, myśliwskie, kompozycje batalistyczne, chętnie malował portrety jeźdźców na koniach. W technice akwarelowej osiągnął mistrzostwo na skalę europejską. Wykonał też liczne wizerunki na koniu postaci znanych z historii Polski i zasłużonych dla kraju, np. A. Mickiewicza, T. Kościuszki, księcia J. Poniatowskiego. Zajmował się ilustracjami do czasopism i wydawnictw książkowych, m.in. do poematów W. Pola i Trylogii H. Sienkiewicza.

Wymiary: 19 x 19,5 cm, z ramą: 28 x 28 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w wąską, złotą, ornamentalną ramę z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT