Zaloguj

Z.STRYJEŃSKA (1894-1976) 'Góralski' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-17
Numer aukcji:7695625817

Zofia Stryjeńska (1891 - 1976)

"Góralski"

37 x 27,5 cm

Autentyczna grafika wybitnej polskiej malarki - Zofii Stryjeńskiej, przedstawiająca parę młodych ludzi radośnie tańczących taniec góralski. Młoda góralka ukazana jest lekko tyłem, ma ręce wsparte na biodrach. Ubrana w szeroką kwiecistą spódnicę, białą bluzkę, kożuszkową kamizelkę i pomarańczową chustę na ramionach. Splecione w warkocz czarne włosy ma upięte i przyozdobione kwiatkiem. Mężczyzna w kierpcach i długich białych, haftowanych spodniach, białej bluzce o szerokich rękawach i niebieskiej kamizelce tańczy naprzeciw partnerki. Na głowie ma tradycyjny góralski kapelusz z piórami. Jedną nogę podnosi w podskoku do tyłu dotykając łydki ręką. Praca tchnie radością i energią typową dla góralskich tańców.

Grafika pochodzi z teki 11 grafik "Tańce polskie" wykonanych według rysunków Zofii Stryjeńskiej z 1927 roku, wydanych w Krakowie w 1929 roku w Drukarni Narodowej. Tekę słowem wstępnym opatrzył Artur Schroeder. Teka opisana m.in. w katalogu najważniejszej wystawy monograficznej artystki: "Zofia Stryjeńska. 1891-1976" (Muzeum Narodowe Kraków - Warszawa 2008-2009).

Technika: rotograwiura na papierze. Grafika sygnowana w prawym, dolnym rogu: "Z. STRYJEŃSKA" (na płycie) oraz datowana w lewym dolnym rogu kompozycji: "1927".

Zofia Stryjeńska, z domu Lubańska (1891 - 1976) malarka, ilustratorka, scenograf - była jedną z barwniejszych postaci polskiego środowiska artystycznego w dwudziestoleciu międzywojennym. Po krótkim okresie nauki u Leonarda Stroynowskiego i w krakowskiej szkole Marii Niedzielskiej wyjechała do Monachium, gdzie w latach 1911-1912 w męskim przebraniu studiowała w Akademii Sztuk Pięknych (kobiet wówczas na studia nie przyjmowano). Debiutowała w krakowskim TPSP w roku 1912 cyklem kartonów Polskich bajd inspirowanych opowieściami ludowymi. W 1916 wyszła za mąż za Karola Stryjeńskiego. Do 1919 mieszkała w Krakowie, później w Paryżu, Krakowie, Zakopanem i Warszawie. W roku 1925 odniosła międzynarodowy sukces na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, otrzymując Gran Prix w czterech działach (malarstwo, plakat, tkanina, ilustracja) oraz Diplom d’Honneur za projekty zabawek. Zajmowała się dekoracyjnym malarstwem architektonicznym, polichromią, ilustratorstwem, scenografią (m.in. Harnasie Karola Szymanowskiego; 1938), wzornictwem przemysłowym (projekty kilimów, zabawek). Stworzyła własny specyficzny styl w dekoracyjnie stylizowanych, barwnych, pełnych dynamiki i temperamentu obrazach; temperach, akwarelach i gwaszach. W ich tematyce odwoływała się do legend, wierzeń, historii i obyczajowości ludowej. Wydała kilka tek graficznych (Bożki słowiańskie, 1917 i 1922) i albumów reprodukcji (Tańce polskie, 1927; Pascha, 1929; Piastowie, 1929; Gusła Słowian / Magie Slave, 1934). Jej prace popularyzowane były także przez liczne barwne pocztówki.

Wymiary: 37 x 27,5 cm (w świetle passe partout), z ramą: 51,5 x 41 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w lakierowaną ramę w kolorze lawendowym z kremowym passe partout.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT