Zaloguj

Igor MITORAJ (1944-2014) 'Cuirasse' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7706565205
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 4950.01 zł

Igor Mitoraj (1944 - 2014)

"Pancerz (Cuirasse)"

Autentyczna i unikatowa praca autorstwa jednego z najsłynniejszych, polskich rzeźbiarzy - Igora Mitoraja, przedstawiająca tors męski. Młode, doskonale zbudowane ciało ukazane zostało od linii bioder do ramion uniesionych ku górze. Tors opasany jest cienkimi fragmentami materiału, jakby bandażami lub rzemieniami, skrzyżowanymi na piersi i nawarstwionymi w okolicy brzucha.

Obiekt należy do typowych prac artysty nawiązujących do jego ulubionej tematyki związanej z antykiem i mitologią grecką. Korespondują również ze starożytnymi przedstawieniami kurosów, czyli młodzieńców biorących udział w igrzyskach olimpijskich.

Prezentowana rzeźba jest autorską miniaturą rzeźby "Pancerz" (Cuirasse) z 1978 roku, wzmiankowanej i reprodukowanej w albumie: "Igor Mitoraj. Sculpture, Art-Objet", wydanym w Paryżu w 1988 roku (s. 65).

Technika: brąz polerowany na podstawie z czarnego granitu. Praca sygnowana u dołu torsu: "MITORAJ".

Igor Mitoraj (1944 - 2014) rzeźbiarz. Ukończył liceum plastyczne w Bielsku-Białej, następnie studiował malarstwo w ASP w Krakowie, m.in. u T. Kantora. W 1968 wyjechał z Polski. Przez kolejne dwa lata kontynuował studia w Ecole Nationale des Beaux-Arts w Paryżu. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy itp. w charakterystycznych zawojach i bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 w Paryżu, która przyniosła mu sukces u publiczności i marszandów. Dalsze lata swej kariery artysta dzielił między Paryż i okolice Carrary we Włoszech. Pracował w klasycznych technikach, tworząc zarówno rzeźbę kameralną, jak monumentalną. W swej sztuce odwoływał się do tradycji antyku, traktując jego spuściznę jako relikty złotego wieku kultury i wiecznotrwałe wzory. Wyrazem tej świadomości był nie tylko wybór rzeźby jako głównego środka wyrazu, ale też nawiązywanie do kanonu piękna i dążenie do harmonii w tematyce i opracowaniu rzeźb. Artystę, znanego i cenionego za granicą, w Polsce przypomniała wystawa „Jesteśmy“ w 1990, po której przyszły dalsze prezentacje indywidualne i na wystawach zbiorowych, jak „Ars Erotica“ w warszawskim i „To lubię“ w krakowskim Muzeum Narodowym (1994 i 1996).

Wymiary: wysokość razem z podstawą: 14 cm, szerokość: 8 cm. Stan zachowania: bardzo dobry.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT