Zaloguj

Henryk SAJDAK (1905-1995) 'Bałtyk' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7706617338
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 1135 zł

Henryk Sajdak (1905 - 1995)

"Bałtycka plaża"

Autentyczny obraz znanego, krakowskiego malarza - Henryka Sajdaka, przedstawiający bałtycką plażę. W pionowej kompozycji autor ujął fragment jednej z polskich, nadmorskich miejscowości. W centralnej części kompozycji widoczna jest plaża i kamienisty brzeg Bałtyku przesłonięty przez ażurowy układ ciemnych gałęzi przybrzeżnego drzewa. W głębi aż po horyzont rozciąga się widok zielonkawych wód Bałtyku. Nad całością górują gęste, błękitno-różowe chmury.

Henryk Sajdak, który jest bardziej znany jako malarz rodzinnego Krakowa, tworzył także akwarele podczas wyjazdów nad polskie morze. Odwiedzał m.in. Gdynię, Jastrzębią Górę i Łebę.

Technika: akwarela na podrysowaniu ołówkiem na papierze. Praca sygnowana i datowana w lewym, dolnym rogu: "H. Sajdak | 75". (sygnatura oryginalna, autorska).

Henryk Sajdak (1905 - 1995) krakowski malarz urodzony w 1905 roku. Rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, które uzupełniał we Francji. Przez większość życia był związany z Krakowem, którego architektura i życie codzienne są jednym z najważniejszych tematów jego prac. Drugim fundamentem jego dorobku są pejzaże tatrzańskie – malowane alla prima podczas wielokrotnych górskich wycieczek. Polskie Tatry artysta musiał znać znakomicie, gdyż tematem jego prac były nie tylko popularne miejsca i widoki, ale także te mniej znane i dostępne. Dopełnieniem jego twórczości są pejzaże będące malarskimi notatkami z licznych podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada). Zmarł w wieku dziewięćdziesięciu lat w 1995 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wymiary: 22,5 x 18 cm, z ramą: 39 x 34 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona profilowaną, wąską ramkę w kolorze złotym z kremowym passe partout.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT