Zaloguj

Tadeusz KANTOR (1915-1990) 'Trąba' KoneserKrakow


Data sprzedaży:2018-12-16
Numer aukcji:7706657999
Cena wywoławcza:1 zł
Cena sprzedaży: 3050 zł

Tadeusz Kantor (1915 - 1990)

"Trąba Sądu Ostatecznego"

Autentyczna praca autorstwa jednego z absolutnych klasyków polskiej sztuki współczesnej - Tadeusza Kantora, przedstawiająca projekt rekwizytu do przedstawienia teatralnego. W pionowej kompozycji artysta ukazał konstrukcję trąby-tuby w skrzyni na kółkach. Projekt został wykonany i posłużył jako rekwizyt do przedstawienia "Gdzie są niegdysiejsze śniegi".

"Cała konstrukcja na kołach - tłumaczył Tadeusz Kantor - z rusztowaniem, które sprawia, że trąba obniża się i podnosi, z ruchomymi żałobnymi proporcami, i z wiadrem na wodę (…) Wewnątrz trąby umieszczony jest mały głośnik z melodią HYMNU GETTA ŻYDOWSKIEGO Brestigera. Jest to MOBIL MUZYCZNY".

Gdzie są niegdysiejsze śniegi (1979) - był to krótki, 25-minutowy cricotage pokazywany trzykrotnie w rzymskim Palazzo delle Esposizioni. Na scenie rozgrywają się wydarzenia, które nie poddają się logicznemu porządkowi, a których siłę stanowi ogromny potencjał metaforyczny (np. taniec Kardynałów, ślub zamieniający się w pogrzeb, Maszyna Sądu Ostatecznego).

Technika: flamaster, kredka na papierze. Praca opisana autorsko w obrębie kompozycji: "JERYCH".

Tadeusz Kantor (1915-1990) malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki urodzony w Wielopolu Skrzyńskim koło Tarnowa. Studia odbył w krakowskiej ASP w latach 1934-1939 pod kierunkiem K. Frycza. W czasie okupacji założył konspiracyjny teatr, wokół którego koncentrowało się życie artystyczne Krakowa. Teatr ten po wojnie, pod nazwą Cricot 2, kontynuował tradycje teatru plastyków Cricot założonego przez Józefa Jaremę. Współtworzył Grupę Młodych Plastyków – 1945 rok, a następnie drugą Grupę Krakowską – 1957 rok. Współorganizator I Wystawy Sztuki Nowoczesnej – Kraków, 1948 rok. Uprawiał malarstwo, był reżyserem teatralnym, scenografem, autorem i organizatorem pierwszych w Polsce happeningów, autorem manifestów artystycznych, otwarty na poszukiwania światowej awangardy artystycznej, pierwszy do twórczej adaptacji i asymilacji jej osiągnięć. Twórczość malarska początkowo utrzymana w tonie figuratywnym, później metaforyczna o oszczędnej kolorystyce, w drugiej połowie lat 50. w nurcie informelu. W latach następnych zaprezentował w krakowskiej galerii Krzysztofory Wystawę Popularną - zbiór setek przedmiotów, dokumentów, rysunków jako środków environment i po części własnego dorobku. Z przedmiotów tworzył asamblaże i ambalaże. W latach 70. i 80. kompozycje malarskie i cykle miały ścisły związek z teatralną twórczością artysty – np. seria kompozycji "Umarła klasa" pod tytułem tożsamym z nazwą spektaklu teatralnego. Do malarstwa powrócił pod koniec życia, tworząc kompozycje z samotną, wyeksponowaną jednostką uchwyconą w pozie gestu. Artysta wybitny, zaliczany przez krytykę światową do współtwórców Sztuki XX wieku.

Wymiary: 28 x 21,5 cm, z ramą: 38 x 31,5 cm. Stan zachowania: bardzo dobry. Praca oprawiona w czarną, lakierowaną ramę (tzw. lakier fortepianowy) z kremowym passe partout. Do pracy dołączone potwierdzenie autentyczności przez Konstantego Węgrzyna - bliski współpracownik Tadeusza Kantora, współzałożyciel i wieloletni Dyrektor Cricoteki.

Dostawa przed Świętami Bożego Narodzenia - jeśli opłacą Państwo zakup na następny dzień po zakończeniu aukcji i wybiorą Państwo dostawę za pomocą firmy kurierskiej (korzystamy z usług TNT) - gwarantujemy, że wylicytowany obiekt dotrze do Państwa przed Świętami. W promieniu 150 km od Krakowa istnieje możliwość dostarczenia obiektów indywidualnym, dedykowanym transportem.

Gwarantujemy autentyczność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Do zakupu (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający autentyczność obiektu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.

Istnieje możliwość dołączenia dodatkowej, zewnętrznej ekspertyzy - rzeczoznawcy, biegłego w zakresie wyceny dzieł sztuki (usługa dodatkowo płatna, dostępna na innej naszej aukcji).

Gorąco zachęcamy do odwiedzin i odbioru wylicytowanych obiektów w naszej siedzibie przy Rynku Głównym 7 w Krakowie (pełne dane kontaktowe w zakładce "O sprzedającym" znajdującej się u dołu aukcji).

 
 

Allegromat - Archiwizator Aukcji Allegro made with ❤ in Poland © 2009-2019 BESTBIT